Olśniewające brzmienia na "niespotykanie zimny maj". Zbigniew Wodecki, Anna Serafińska i Walk Away w Trójce

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Olśniewające brzmienia na "niespotykanie zimny maj". Zbigniew Wodecki, Anna Serafińska i Walk Away w Trójce
Zbigniew WodeckiFoto: Grzegorz Śledź/PR2

– W tym roku wiosna opornie budzi się do życia. Niby zielono, niby ptaki radośnie śpiewają, ale nadal jest to, jak śpiewała Kora w jednej z olśniewających swoją urodą piosenek, niespotykanie zimny maj – powiedział na początek audycji Piotr Majewski. Kolejny rozdział "Księgi Muzycznych Olśnień" otworzył utwór, który zamknął poprzednie spotkanie – "Don't Cry In The Rain" grupy Walk Away.

Posłuchaj

49:32
Perełki polskiego jazzu na chłodny maj (Księga Muzycznych Olśnień/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Walk Away to polska grupa grająca fusion założona 1985. Na początku działalności występowała w składzie: Bernard Maseli (wibrafon), Adam Wendt (saksofon), Jacek Niedziela (kontrabas) oraz Zbigniew Jakubek (pianino). Czytelnicy Jazz Forum wielokrotnie ochrzcili Walk Away "najlepszym jazzowym zespołem roku". Kwartet regularnie współpracuje z takimi gwiazdami jak Urszula Dudziak, Eric Marienthal, Mike Stern oraz Bill Evans.

Walk Away - Don't Cry In The Rain (ucięte)/musicamatore


Album "Gadu Gadu" Anny Serafińskiej to nowe interpretacje oraz aranżacje dwunastu dobrze znanych piosenek Agnieszki Osieckiej, jak "Sing Sing", "Piosenka o okularnikach" czy "Zielono mi", którą usłyszeliśmy w audycji. Autorką większości nowych opracowań jest sama Anna Serafińska, która dodatkowo do współpracy zaprosiła takich muzyków jak Krzysztof Herdzin, Grzegorz "Jabco" Jabłoński, Artur Lipiński, Krzysztof Gradziuk i Adam Kowalewski. Otrzymaliśmy w ten sposób nagrania bliskie jazzowej formie, zaśpiewane bez nadmiernej wirtuozerii naturalnym głosem oraz doskonale splecione z mistrzowskim słowem Osieckiej. 

Zielono mi/Anna Serafińska – temat

Zbigniew Wodecki i grupa Mitch & Mitch najpierw spotkali się zupełnie przypadkowo, a potem na specjalne zaproszenie OFF Festivalu zwarli szyki, by nieść wieść o Świętym Graalu polskiej muzyki rozrywkowej – zapomnianej płycie z roku 1976 zatytułowanej po prostu "Zbigniew Wodecki". Artysta, od którego śmierci minęły już cztery lata, wspominał tę współpracę słowami: "Poważne obiekcje miałem bardzo długo. Nie wiedziałem nawet, co to w ogóle jest ten Mitch & Mitch. W końcu jednak dałem się im namówić na wspólny koncert w Trójce. Chłopaki zaskoczyli mnie niesamowitą kreatywnością, zdolnością do improwizacji na scenie. Skojarzyli mi się z Frankiem Zappą, który też fantastycznie bawił się muzyką."

MITCH & MITCH / ZBIG WODECKI [LIVE Trójka 2008]/ladoabc

Lista utworów:

1. Walk Away – "Don't Cry In The Rain"
2. Anna Serafińska  "Zielono mi"
3. Anna Serafińska  "Mgła (ty na mnie patrz)"
4. Walk Away – "Pokrowce na owce"
5. Zbigniew Wodecki & Beata Przybyłek – "Piosenka pierwszego olśnienia jazzem"
6. Zbigniew Wodecki, Mitch & Mitch – "Lubię wracać tam, gdzie byłem"
7. Zbigniew Wodecki – "Rzuć wszystko, co złe"
8. Walk Away – "Step"

***

Tytuł audycji: Księga Muzycznych Olśnień
Autor audycji: Piotr Majewski
Data emisji: 23.05.2021
Godzina emisji: 16.07

mat. promocyjne/kr

Polecane