Dramat mieszkańców Nowej Białej. Pożar, który zabrał wszystko [POSŁUCHAJ]

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Dramat mieszkańców Nowej Białej. Pożar, który zabrał wszystko [POSŁUCHAJ]
Nowa Biała, 19.06.2021. Miejsce pożaru. Na miejscu działało 99 jednostek straży pożarnej z pięciu powiatów: tatrzańskiego, nowotarskiego, limanowskiego, suskiego i krakowskiegoFoto: PAP/Grzegorz Momot

– Wszystko, cały dom do rozbiórki, nic do uratowania. Wszystko upalone, podłogi nie ma ani jednej. Wszystko zalane, nie nadaje się do niczego. Z wieży, telewizora zostało, co zostało. To jest cały dobytek, nie ma nic – mówią mieszkańcy jednego z domów, zapraszając Przemysława Bolechowskiego do wnętrza pogorzeliska, które zostało po ich domu. 

Tak ogromnego pożaru nie było w Małopolsce od kilkudziesięciu lat. W akcji gaśniczej zaangażowanych było prawie pół tysiąca strażaków z całego województwa – niestety domy w Nowej Białej stoją w tzw. zwartej zabudowie i ogień bez problemu opanowywał kolejne nieruchomości. Zaraz po ugaszeniu pożaru ruszyła akcja pomocy dla pogorzelców. Część z nich straciła w ogniu wszystko, łącznie z ubraniami i została w tym, co miała na sobie. 

– Nic nie udało się uratować, nawet ubrań. Poszliśmy ratować sąsiadów wyżej, a zatemczas ogień poszedł tyłem i wszystko zniszczone – opowiadają mieszkańcy wsi.


Posłuchaj

7:58
Dramat mieszkańców Nowej Białej. Pożar, który zabrał wszystko (Reportaż/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Jak mówią mieszkańcy, czeka ich teraz ogrom pracy przy rozbiórce i odbudowie budynków, co jest tym bardziej bolesne, że na wsi domów nie budują deweloperzy, a każdy sam swoimi rękami, ze wsparciem rodziny. Domy te przechodziły z pokolenia na pokolenie, a teraz wszystko zniszczone.  

Od niedzieli do Nowej Białej przyjeżdżają transporty wody mineralnej i napojów, posiłki, środki czystości i ubrania. Tych ostatnich jest tak dużo, że organizatorzy akcji pomocy apelują, aby ich już nie przekazywać. Teraz na odbudowę zniszczonych domów i zabudowań gospodarczych potrzebne są materiały budowlane i pieniądze, dzięki którym pogorzelcy będą mogli odzyskać dach nad głową. 

Część z pogorzelców straciła w ogniu wszystko Foto: Przemysław Bolechowski Część z pogorzelców straciła w ogniu wszystko Foto: Przemysław Bolechowski

Trwa szacowanie strat po gigantycznym pożarze, jaki wybuchł w Nowej Białej w Małopolsce wieczorem w sobotę 19 czerwca 2021 roku. Według ostatnich danych spłonęło częściowo lub całkowicie ponad 40 budynków mieszkalnych i gospodarczych. Wiele z nich trzeba będzie burzyć i budować od podstaw. Dach nad głową straciło 27 rodzin: 109 osób, w tym 27 dzieci.


W akcji gaśniczej zaangażowanych było prawie pół tysiąca strażaków z całego województwa, fot. Przemysław Bolechowski W akcji gaśniczej zaangażowanych było prawie pół tysiąca strażaków z całego województwa, fot. Przemysław Bolechowski

– W tym momencie skupiamy się głównie na środkach czystości, bo pamiętajmy, że wiele domów jest po prostu zalanych. Potrzeba dużych ilości chemii do prania i sprzątania. Strażacy co chwilę podjeżdżają, z różnych zakątków Podhala i okolic przywożone są kolejne rzeczy. Solidaryzm jest tu na wysokim poziomie. Tu wielkie ukłony w stronę Polaków, ale i ludzi z zagranicy. Wiele osób kontaktuje się z nami ze Słowacji, wiele osób z Nowej Białej ma tam rodziny – mówi Stanisław Krzysztofek z komitetu organizującego pomoc dla wsi. 

***

Posłuchaj także innych reportaży emitowanych w Trójce >>

***

Tytuł reportażu: Dramat w Nowej Białej
Autor reportażu: Przemysław Bolechowski 
Data emisji: 21.06.2021
Godzina emisji: 18.44

gs


Polecane