Orły 2021. Uhonorowany Jerzy "Duduś" Matuszkiewicz

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Orły 2021. Uhonorowany Jerzy "Duduś" Matuszkiewicz
Jerzy "Duduś" MatuszkiewiczFoto: Filip Blazejowski/Forum

Ogłoszono nazwisko pierwszego laureata Polskich Nagród Filmowych. Honorową Nagrodę Za Osiągnięcia Życia odbierze w tym roku kompozytor Jerzy "Duduś" Matuszkiewicz. 

Urodzony w 1928 roku Jerzy Matuszkiewicz to jeden z pionierów powojennego ruchu jazzowego w Polsce. W latach 1950-58 prowadził znany łódzki zespół Melomani, a od 1965 poświęcił się głównie tworzeniu muzyki rozrywkowej i filmowej.

Posłuchaj

50:23
Jerzy "Duduś" Matuszkiewicz nagrodzony Orłem 2021 za osiągnięcia życia (Trójkowo, filmowo)
+
Dodaj do playlisty
+

Jest autorem muzyki m.in. do filmów "Jak rozpętałem drugą wojnę światową", "Poszukiwany, poszukiwana", "Zaklęte rewiry" oraz seriali telewizyjnych: "Czterdziestolatek", "Alternatywy 4", "Janosik", "Wojna domowa", "Podróż za jeden uśmiech".
Orzeł za osiągnięcia życia to jedna z kategorii specjalnych Polskich Nagród Filmowych, przyznawanych przez członków Polskiej Akademii Filmowej (PAF).

"Wojna domowa" – piosenka i czołówka serialu / [A]rchiwa

 Jerzy "Duduś" Matuszkiewicz jest pierwszym kompozytorem, który został uhonorowany przez Polską Akademię Filmową  podkreśla Ryszard Jaźwiński.  Za muzykę do "Syzyfowych prac" był już nominowany do Orłów w 2000 roku, dwadzieścia jeden lat później odbierze nagrodę za osiągnięcia życia  dodaje dziennikarz filmowy Trójki.

Nagroda za osiągnięcia życia przyznawana jest od pierwszej edycji Orłów, czyli od 1999 roku. Poprzednimi laureatami byli m.in.: Andrzej Wajda (2000), Tadeusz Konwicki (2002), Roman Polański (2003), Kazimierz Kutz (2004), Jerzy Kawalerowicz (2005), Jerzy Hoffman (2006), Janusz Majewski (2012), Danuta Szaflarska (2013), Franciszek Pieczka (2015), Janusz Gajos (2016), Maja Komorowska (2020). 23. gala Polskich Nagród Filmowych Orły 2021 odbędzie się 21 czerwca.

chyra_1200.JPG
Filmowa przeszłość, teraźniejszość, przyszłość i "Las". Rozmowa z Andrzejem Chyrą

Ponadto w audycji:

  • Nagrody Polish Society Of Cinematographers (Polskiego Stowarzyszenia Autorów Zdjęć Filmowych) – rozmowa z operatorem Piotrem Śliskowskim, przewodniczącym Stowarzyszenia;
  • Premiera tygodnia – powrót do kin: "Ludzki głos" – krótkometrażowy film w reżyserii Pedro Almodovara, rozmowa z Marynią Gierat z krakowskiego Kina Pod Baranami;
  • Szkoła Filmowa w Łodzi na Festiwalu Filmowym Wisła w Moskwie – rozmowa z reprezentującym uczelnię Krzysztofem Brzezowskim o filmach studenckich prezentowanych właśnie w Rosji (w Moskwie i wielu innych miastach);
  • Piosenki z filmów, muzyka filmowa Jerzego "Dudusia" Matuszkiewicza oraz Alberto Iglesiasa z filmów Pedro Almodovara.

***

Tytuł audycji: Trójkowo, filmowo
Prowadzi: Ryszard Jaźwiński
Data emisji: 22.05.2021
Godzina emisji: 16.07

PAP/mk

Polecane