Zupełnie inna herbata. Kombucha w roli głównej

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Zupełnie inna herbata. Kombucha w roli głównej
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/ARTFULLY PHOTOGRAPHER

Słodko-kwaśny, lekko musujący, o delikatnie herbacianym, a jednocześnie octowym posmaku – kombucha to napój uzyskiwany z herbaty, poddanej fermentacji przez tzw. grzybek tybetański. Jak go przyrządzić i jakie korzyści dla zdrowia przynosi picie kombuchy? O tym opowiedział Mateusz Kuwał współzałożyciel firmy specjalizującej się w wytwarzaniu kombuchy, a także DJ.

Chiny – USA – Polska

Kombucha wywodzi się z Dalekiego Wschodu – pierwsze wzmianki na jej temat pochodzą z Mandżurii w północno-wschodnich Chinach, z czasów dynastii Qin panującej w III w. p.n.e. Do tego, by uczynić z wytwarzania tego napoju pomysł na życie, Mateusza Kuwała zainspirowała podróż do Stanów Zjednoczonych. – Kombuchę można spotkać tam praktycznie na każdym rogu. Zakochałem się w jej cudowności. Nie można jej porównać do czegokolwiek innego. Gdy wróciłem, postanowiłem, że stworzę swoją kombuchę w Warszawie – wspominał. 

Jak pomyślał, tak zrobił. Mateusz znalazł w stolicy innych miłośników kombuchy, z którymi próbował nowych połączeń smaków, a następnie opracował sposób na produkowanie jej w większych ilościach. Kombuchę możemy kupić w sklepie, ale i przygotować samodzielnie w domu. 


Posłuchaj

50:23
Kombucza – z czym to się (pi)je? (Gorąca płyta/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Kombucha – jak ją przyrządzić?

Do przyrządzenia kombuchy potrzebujemy przede wszystkim tzw. grzybka japońskiego, nazywanego po prostu grzybkiem herbacianym lub SCOBY (Symbiotic Culture of Bacteria and Yeasts, czyli symbiotyczna kultura bakterii i drożdży). Możemy kupić go np. przez Internet lub pożyczyć od znajomego – grzybek może być używany wielokrotnie. 

– Jeżeli już mamy go w rękach, wystarczy, że zaparzymy odrobinę herbaty, wystudzimy do temperatury pokojowej i dosypiemy cukru, który jest pożywką dla grzybka. Gdy przełożymy grzybka do środka, zadzieje się magia. Po kilku dniach uzyskamy świeży napój gotowy do picia – opisuje Mateusz Kuwał.

Gorąca Płyta Odc. 14 | Kombucha/Trójka Program 3 Polskiego Radia

Dobroczynne działanie kombuchy

Kombucha przez wielu uważana jest za eliksir zdrowia. Dzięki dużej zawartości kwasu glukuronowego i jego pochodnych napój ten działa na organizm odtruwająco. Poza tym wzmacnia odporność, poprawia koncentrację, łagodzi migreny i reguluje ciśnienie krwi. 

***

Tytuł audycji: Gorąca płyta
Autorka audycji: Adriana Marczewska
Goście: Mateusz Kuwał (współzałożyciel firmy specjalizującej się w wytwarzaniu kombuchy, DJ)
Data emisji: 22.05.2021
Godzina emisji: 12.06

kr

Polecane