Dron - dostawca. Czy tak będzie wyglądać branża kurierska?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Dron - dostawca. Czy tak będzie wyglądać branża kurierska?
Zdjęcie ilustracyjne .Foto: Shutterstock

Pojawiające się na niebie drony to już codzienność. Coraz częściej wykorzystywane są do celów rekreacyjnych lub bezpieczeństwa. Latające urządzenia mogą także ułatwić wiele czynności, takich jak np. dostarczanie zamówień do odbiorców. Pierwsze z nich zostało w ten sposób zrealizowane na terenie Lublina. Czy tak będzie wyglądać przyszłość branży kurierskiej? 

Autonomiczny dron – dostawca przyleciał z przesyłką wprost pod dom adresata. – Zamówienie obejmowało rakietki tenisowe i ping-pongi. Dron przeleciał 1,5 kilometra z punktu załadunku i wylądował w ogródku klienta, który odebrał paczkę. Następnie ponownie wzbił się w powietrze na wysokość 120 metrów. Pokonał 7 km i dotarł do drugiego z magazynów, gdzie załoga odebrała przesyłkę z pojemnika kargo – opowiadał Sławomir Huczała, główny konstruktor firmy projektującej drony transportowe. 


Posłuchaj

3:47
Zamówienie dostarczone... dronem (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Przyszłość branży kurierskiej? 

– Wprowadzenie takich rozwiązań jest kwestią kosztów i bezpieczeństwa. Jeśli zaistnieją konkretne potrzeby rynkowe, a miasta zgodzą się na udostępnienie przestrzeni powietrznych, możliwe, że tego typu usługi się rozwiną. Drony muszą jednak zostać dopuszczone do ruchu przez Polską Agencję Żeglugi Powietrznej. Uważam, że dostawa jedzenia za pomocą dronów będzie bardziej bezpieczna dla klientów mieszkających poza miastem. Ryzyko wykonywania operacji powietrznych jest niższe poza terenem urbanistycznym. W takim środowisku łatwiej również zorganizować usługę – wyjaśniła Małgorzata Darowska z Ministerstwa Infrastruktury. 


Zdjęcie ilustracyjne Zdjęcie ilustracyjne / Shutterstock

Drony a bezpieczeństwo

Nad naszymi głowami coraz częściej można zauważyć latające, sterowane z ziemi urządzenia. Część z nich ma zapewnić nam bezpieczeństwo. – Od pewnego czasu wykorzystujemy drona do patrolowania mazowieckich ulic. Urządzenie współpracuje z patrolem ruchu drogowego. Charakteryzuje się świetną optyką. Kamera, w którą jest wyposażone, dysponuje trzydziestokrotnym zoomem optycznym, co pozwala na uzyskanie dobrej jakości obrazu. Z pomocą drona możemy rejestrować wykroczenia, popełniane przez kierujących pojazdami – dodał Marcin Sawicki z mazowieckiej drogówki. 

Vlog 17 // Drony w policyjnej służbie / Policja świętokrzyska

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Piotr Łodej
Autor materiału reporterskiego: Józef Niewiarowski
Data emisji: 20.05.2021
Godzina emisji: 13.18

zch

Polecane