Ile Moniuszki w Moniuszce - czyli o nowej płycie Kasi Moś i orkiestry AUKSO

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Ile Moniuszki w Moniuszce - czyli o nowej płycie Kasi Moś i orkiestry AUKSO
Kasia MośFoto: Krystian Maj / Forum

W piątek, 21 maja, ukaże się na rynku najnowszy album Kasi Moś "Moniuszko 200". Jest on zapisem koncertu, który się odbył w 2019 roku w gmachu Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach z okazji 200. rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki. Poza wokalistką wzięli w nim udział kameralna orkiestra smyczkowa AUKSO oraz zespół w składzie Mateusz Kołakowski, Mateusz Moś, Maciek Magnuski i Tomek Mądzielewski.


Pies 1200.jpg
Polska muzyka, polskie nowości

Kasia Moś pochodzi z muzycznej rodziny: jej tata, Marek Moś, jest dyrygentem kameralnej orkiestry smyczkowej AUKSO, mama Joanna przez lata grała na altówce. Trudno więc się dziwić, że sama także została muzykiem. Ukończyła szkołę muzyczną w klasie wiolonczeli i fortepianu, uczyła się też grać na skrzypcach. Jest absolwentką Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w klasie wokalu Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Ma za sobą półroczny kontrakt w Las Vegas, występ w programie "Must Be the Music. Tylko muzyka" (trzecie miejsce), występ w finale 62. Konkursu Piosenki Eurowizji (22 miejsce).

– To był impuls zapoczątkowany przez tatę, ponieważ przypomniał o 200. rocznicy Moniuszki. Wiedział, że kiełkowało we mnie marzenie, aby twórczość któregoś z wybitnych polskich kompozytorów przenieść na język muzyki bardziej popularnej, na język piosenek – opowiada Kasia Moś o początkach płyty. – I kiedy zasugerował Moniuszkę, stwierdziliśmy, że to doskonały pomysł – dodaje.


Posłuchaj

49:58
Kasia Moś o płycie "Moniuszko 200" (Muzyczne rozmowy/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

– Pojechaliśmy do Akademii Muzycznej, wypożyczyliśmy 268 pieśni, skserowaliśmy je i w mieszkaniu w Bytomiu zaczęło się gorące przeszukiwanie i wertowanie stron i wybór pieśni. Początkowo to było dziewięć pieśni, bo pierwsze koncerty zagraliśmy z Elbląską Orkiestrą Kameralną na Żuławach – wspomina wokalistka. – Dopiero potem przyszedł czas na Aukso i dobranie dwóch pieśni na koncert w sali NOSPR-u – dodaje.

Kasia Moś & AUKSO – Prząśniczka MONIUSZKO200 OFFICIAL LIVE VIDEO NOSPR/YouTube Kasia Moś


Okazuje się jednak, że Moniuszko nie był wcale tak oczywistym i prostym wyborem: – W naszym domu słuchało się klasyki, ale muszę przyznać, że nigdy nie byłam fanką muzyki Stanisława Moniuszki. I oprócz oper nie znałam raczej jego pieśni – przyznaje Kasia Moś. – W szkole muzycznej w Bytomiu jego twórczością też się nie zajmowaliśmy. Oczywiście, na historii muzyki Moniuszko funkcjonował, ale jego muzyka wydawała mi się taka patetyczna – wspomina.

– To dwaj Mateusze – Moś i Kołakowski – prowadzili mnie przez jego muzykę. I myślę, że Stanisława Moniuszkę pokochałam właśnie przez to, jak skomponowali te pieśni i je zaaranżowali. Muszę powiedzieć, ze dzięki temu ten kompozytor stał się nam wszystkim niezwykle bliski – opowiada artystka.

Kasia Moś & AUKSO – Kozak MONIUSZKO200 OFFICIAL LIVE VIDEO NOSPR/YouTube Kasia Moś


– Wybór pieśni był pracą naszej trójki, gdyż wokalnie musiałam poszukać takich, gdzie chociaż te pierwsze zwrotki będę w stanie podać tak, jak są zapisane w nutach. Pewne dźwięki, których nie byłam w stanie zaśpiewać, zmieniałam. Jednak nie tak, że nie ma Moniuszki w Moniuszce – tłumaczy ze śmiechem Kasia Moś. – Jeżeli zaś chodzi o kompozycje i aranżacje, to są tam pewne charakterystyczne motywy. Jednak też zależało nam, aby to był nasz nowy, współczesny świat i nasze inspiracje. Aby każda z pieśni była odrobinę z innej bajki, ale jednak chociaż te pierwsze zwrotki brzmiały Stanisławem Moniuszką – opisuje.

Kasia Moś & AUKSO – Dumka MONIUSZKO200 OFFICIAL LIVE VIDEO NOSPR/YouTube Kasia Moś


***

Tytuł audycji: Muzyczne rozmowy
Prowadzi: Agnieszka Trzeciakiewicz
Gość: Kasia Moś (piosenkarka, autorka tekstów, kompozytorka, aktywistka społeczna)
Data emisji: 16.05.2021
Godzina emisji: 07.04

pr

Polecane