Moniuszko i nie tylko

 • Facebook
 • Twitter
 • Wykop
 • Mail
Moniuszko i nie tylko
Kasia MośFoto: Forum

W najnowszych "Serdecznych dźwiękach" Mateusz Krautwurst gościł wokalistkę, kompozytorkę i autorkę tekstów piosenek Kasię Moś. Zabrzmiały też premierowo dwa utwory z jej najnowszego albumu "Moniuszko 200", który ukaże się już w piątek, 21 maja.


Sklep Polskie Radio grafika do artykułów.jpg
Tu możesz kupić płytę Kasi Moś

Kasia Moś pochodzi z muzycznej rodziny: jej tata, Marek Moś, jest dyrygentem Orkiestry Aukso, mama Joanna przez lata grała na altówce. Trudno wiec się dziwić, że sama także została muzykiem. Ukończyła szkołę muzyczną w klasie wiolonczeli i fortepianu, uczyła się też grać na skrzypcach. Jest absolwentką Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w klasie wokalu Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Ma za sobą półroczny kontrakt w Las Vegas, występ w programie "Must Be the Music. Tylko muzyka" (trzecie miejsce), występ w finale 62. Konkursu Piosenki Eurowizji (22 miejsce).


Posłuchaj

50:38
Kasia Moś śpiewa Moniuszkę (Serdeczne dźwięki)
+
Dodaj do playlisty
+

Pierwszy album w dorobku Kasi Moś, "Inspiration", ukazał w 2015 roku. – "Moniuszko 200" jest zapisem tego, co się w wydarzyło w NOSPR-ze w 2019 roku, z okazji 200. rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki. Grając ten koncert, mieliśmy gdzieś z tyłu głowy, że może uda się taką płytę zrealizować – mówi artystka. – Pandemia nas przystopowała i straciliśmy nadzieję, że to wydawnictwo w ogóle się ukaże. Ale tu życie nas zaskoczyło i się udało – dodaje.

Kasia Moś & AUKSO – Kozak/MONIUSZKO200 OFFICIAL LIVE VIDEO NOSPR/YouTube Kasia Moś


– Bardzo się cieszę, że ten projekt udało się zrealizować. Jestem piekielnie dumna z mojego brata Mateusza Mosia i Mateusza Kołakowskiego, którzy są odpowiedzialni za w zasadzie skomponowanie tych pieśni od nowa. I zaaranżowanie ich – deklaruje Kasia Moś. – Ze Stanisława Moniuszki zostało tu bardzo niewiele: pewne charakterystyczne motywy, które są w partyturze. Ale tak naprawdę te utwory są skomponowane od początku – tłumaczy.

– Zależało nam bardzo, aby każda z tych pieśni była w innym stylu, aby każda z tych pieśni była troszeczkę inaczej zaśpiewana. Żeby pokazać różnobarwność: różne kolory wykonawcze, wokalne – dodaje.

Kasia Moś & AUKSO – Dumka/MONIUSZKO200 OFFICIAL LIVE VIDEO NOSPR/YouTube Kasia Moś


Lista utworów

 1. HIATUS KAIYOTE – Red Room
 2. KASIA MOŚ – Kozak
 3. JARECKY – Odnowa
 4. BARTEK KRÓLIK – Skamieniałe zło
 5. FISMOLL – Let's Play Birds
 6. KASIA MOŚ – Dumka
 7. KAYAH & KRZYSZTOF IWANECZKO – Nie dzielcie nas
 8. MONIKA BORZYM & NATALIA NYKIEL & DARIA ZAWIAŁOW & FISMOLL & IGO & RAHIM & RALPH KAMIŃSKI & FOKUS & PIOTR ZIOŁA & ALBO INACZEJ & PIOTR ŁUSZCZ – Chwile ulotne
 9. BRUNO MARS, ANDERSON. PAAK & SILK SONIC – Leave The Door Open
 10. HEAVEN – The Sea (Symphonic Version)

Hiatus Kaiyote – Red Room (Official Video)/YouTube Hiatus Kaiyote 

***

Tytuł audycji: Serdeczne Dźwięki
Prowadzi: Mateusz Krautwurst
Gość: Kasia Moś (piosenkarka, autorka tekstów, kompozytorka, aktywistka społeczna)
Data emisji: 18.05.2021
Godzina emisji: 23.08

pr

Polecane