W podróż na Jamajkę

 • Facebook
 • Twitter
 • Wykop
 • Mail
W podróż na Jamajkę
Zdjęcie ilustracyjne Foto: Shutterstock

– W dzisiejszą muzyczną podróż zabiorę państwa na Jamajkę. Pochylimy się nad Rastafari, millenarystyczno-mesjanistycznym synkretycznym ruchem religijnym, który powstał w latach trzydziestych, w kręgach chrześcijańskich. Zapoczątkował go Marcus Garvey. Nie zabraknie również muzyki związanej z Jamajką oraz licznych ciekawostek – zapowiedział Łukasz Ciechański, zapraszając na audycję "Muzyczne podróże". 

– Rastafarianie wierzą, że Jah, który jest bogiem, stworzył swój świat i się nim opiekuje. Wierzą również w to, że od momentu koronacji na cesarza Etiopii objawia się on między innymi w królewskim majestacie rasa Tafari Makkonena. Tym Rastafarianie motywują oddawanie mu czci jako Zwycięskiemu Lwu Plemienia Judy, Wybrańcowi Bożemu, Panu Panów i Królowi Królów. Cesarz jest bowiem uznawany za namiestnika boskiego majestatu na Ziemi – mówił w programie Łukasz Ciechański.  

Posłuchaj

51:14
Jak brzmi Jamajka? (Muzyczne podróże/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Muzyczna Jamajka

Na liście utworów Łukasza Ciechańskie znaleźli się liczni artyści związani z Jamajką. – Wśród nich jest Damian Marley, syn Boba Marleya. Zaśpiewał w duecie z Common, czyli Lonnie Rashidem Lynnem Jr., amerykańskim raperem specjalizującym się w jamajskich rytmach. Panowie wykonają utwór "What Do You Say" – usłyszeliśmy. 

Common - What Do You Say (Move It Baby) ft PJ [Damian "Jr Gong" Marley Remix] / Damian Marley

Ruch Rastafari

– "Muzyczne podróże" goszczą dziś na Jamajce. Ruch Rastafari związany jest z tym miejscem. Został zapoczątkowany w ramach walki o równouprawnienie rasowe oraz koncepcji powrotu do Afryki. Nawołuje ludność czarnoskórą do powrotu do Afryki. Oparty jest na biblii i zasadach chrześcijaństwa, głównie koptyjskiego. Ruch Rastafari łączy również afrykańskie wierzenia animistyczne, szacunek do przyrody i zamiłowanie do pokojowych rozwiązań – wyliczał Łukasz Ciechański

– A teraz bardzo ważna ciekawostka: Nie powinno nazywać się ruchu "rastafarianizmem". To może być uznane za obraźliwe. Rastafarianie uważają, że słowa zakończone na "-izm" wymyślono, aby wprowadzić podziały między dziećmi Jahwe. Głoszą tym samym zasadę "No ism, no schism" – dodał prowadzący audycję "Muzyczne podróże".

Sean Paul x Masicka x Skillibeng - Everest (Official Music Video) / Sean Paul

Lista utworów:

 1. Damian Marley, Common – What Do You Say
 2. Sean Paul, Masicka, Skliibeng – Everest 
 3. Eesah & Kabaka Pyramid – Polic & Badboy
 4. Capleton & Krak In Dub – Ah No People Dem Love
 5. Popcaan, zamunda & Dre Island – Jah Love
 6. Beres Hammond & Popcaan – God is Love
 7. Gyptian – Warm & Easy
 8. Busy Signal – Watch Me
 9. Turbulrnce feta. Anthony B – Defenders

***

Tytuł audycji: Muzyczne podróże
Prowadzi: Łukasz Ciechański
Data emisji: 16.05.2021
Godzina emisji: 12.05

zch

Polecane