Juliusz Słowacki "bliżej zwykłych ludzi" niż Adam Mickiewicz?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Juliusz Słowacki "bliżej zwykłych ludzi" niż Adam Mickiewicz?
Wystawa pamiątek po Juliusz Słowackim we Lwowie w 1927 rokuFoto: NAC

- Zainteresowania biograficzne mogą wspomagać odczytanie literatury. Są różne pisma Słowackiego, które prowadzą czytelnika, tutaj chciałabym powiedzieć o publikacji przygotowanej przez prof. Marka Troszyńskiego Juliusz Słowacki "Dziennik niektórych dni mego życia". To zainteresowanie pismami autobiograficznymi może przybliżyć postać Słowackiego – ocenia prof. Anna Nasiłowska. 

Państwowy Instytut Wydawniczy Państwowy Instytut Wydawniczy

Jak przyznała rozmówczyni Magdaleny Złotnickiej, autor "Balladyny" bliższy jest jej niż Adam Mickiewicz. – Słowacki jest człowiekiem o bardzo subtelnej, indywidualnej wrażliwości. Nigdy nie zakładał sekty, nie dowodził oddziałami wojska, co Mickiewicz chciał robić. Nie zbierał tłumów. On pociągał za sobą grupę rozumiejących go – podkreśla historyk literatury. 

Posłuchaj

37:13
Różne oblicza Juliusza Słowackiego (Trójka literacka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Kiedy o dziennikach, zapiskach pisarzy, możemy mówić jako o literaturze? – Spróbuję odpowiedzieć na pytanie na podstawie  "Dziennika niektórych dni mego życia". Wydaje mi się, że wtedy, kiedy zapis staje się uniwersalny, kiedy dotyczy czegoś więcej niż tylko konkretnej chwili. Mam wrażenie, że profesor tak przygotował ten dziennik, bo on nie istniał wcześniej, tak skompilował rozmaite diarystyczne zapiski, że mamy tam do czynienia z literaturą, widzimy dojrzewanie artysty na przestrzeni wielu lat – zwraca uwagę Hubert Musiał. 

polona.pl polona.pl

Prof. Marek Troszyński zwrócił uwagę, że w obecnych czasach kategoria dzieła czy literackość są postrzegane zupełnie inaczej niż kiedyś. – Takie kategorie jak spójność nie grają roli, wręcz przeciwnie. Wszystkie zapiski kalekie, niegramatyczne, pokreślone one są jak odcisk linii papilarnej, który mówią nam  dużo więcej o autorze niż te dzieła które wszyscy znamy - zaznacza. 

W audycji rozmawialiśmy o Juliuszu Słowackim w kontekście jego obecności w kulturze. Omówiliśmy odnaleziony przypadkiem na aukcji list, który napisał do swojego przyjaciela, a także zastanawialiśmy się, czy poeta był "bliżej ludzi" niż Adam Mickiewicz.

Przewiezienie prochów Juliusza Słowackiego do Polski - uroczystości pogrzebowe w Krakowie/ NAC Przewiezienie prochów Juliusza Słowackiego do Polski - uroczystości pogrzebowe w Krakowie/ NAC

Audycja jest współrealizowana z Instytutem Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk. 

***

Tytuł audycji: Trójka literacka
Prowadzi: Magdalena Złotnicka
Goście: prof. Anna Nasiłowska, prof. Marek Troszyński (Instytut Badań Literackich ), Hubert Musiał (redaktor Państwowego Instytutu Wydawniczego)
Data emisji: 16.05.2021
Godzina emisji: 13.07

 gs

 

Polecane