Pozytywne skutki pandemii

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Pozytywne skutki pandemii
Artur Gadowski IRAFoto: PAP/Adam Warżawa

Po siedmiu latach przerwy zespół IRA wydaje nową płytę "Jutro". Promuje go utwór "Planety", który właśnie się ukazał. O genezie albumu i o tym, jak powstawał w rozmowie z Gabrielą Andrychowicz opowiada lider i wokalista zespołu Artur Gadowski.


Maria Sadowska Forum 1200.jpg
Wszystkie odcienie jazzu według Marii Sadowskiej


Początki zespołu sięgają wczesnych lat 80. Muzyka, jaką IRA grała, zawsze miała czysto rockowe korzenie, choć przez lata istnienia zmieniał się skład grupy i stylistyka wahała się od spokojnej ballady po ostre, prawie trashmetalowe brzmienia. Pod koniec lat 90. grupa zawiesiła swoje istnienie, ale po reaktywacji na początku XXI w. regularnie nagrywa i koncertuje. "Jutro" jest 12. studyjnym albumem zespołu. 


Posłuchaj

7:39
Artur Gadowski o nowym albumie grupy IRA (Trójka do południa)
+
Dodaj do playlisty
+

 

– Mamy roczne opóźnienie: płytę planowaliśmy wydać w maju zeszłego roku, wiec materiał skończyliśmy na przełomie 2019 i 2020 roku. Pandemia pokrzyżowała nam plany i czekaliśmy z premierą płyty – opowiada o powstawaniu albumu "Jutro" Artur Gadowski. – W międzyczasie wypuściliśmy cztery piosenki. Można więc powiedzieć, że słuchając ich w radiu czy oglądając w internecie, ludzie poznali prawie połowę tej płyty – dodaje.

– Jesienią zeszłego roku wpadliśmy na pomysł, że skoro płyty jeszcze nie wydaliśmy, ludzie nie znają całego materiału, a mamy pięć nowych, całkiem fajnych piosenek, to może wybierzmy pięć najsłabszych utworów na płycie i je zamieńmy – opowiada wokalista "IRA". – I tak też się stało. Można więc powiedzieć, że w tym wypadku pandemia nam się przysłużyła – stwierdza.

Gadowski przyznaje, że teraz można album podzielić na dwie części: przedpandemiczną i pandemiczną. Jednak nie jest to bynajmniej podział stylistyczny: – Utwory są bardzo różne: są dwie ballady napisane w pandemii, ale tez dwa mocne kawałki wtedy stworzone – wyjaśnia. – Promujący album utwór "Planety" też należy do tych nowszych – dodaje.

Planety/YouTube IRA

***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Gabriela Andrychowicz
Data emisji: 14.05.2021
Godzina emisji: 10.14

pr

Polecane