Sztuka chodzenia z kijkami

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Sztuka chodzenia z kijkami
Mateusz Drozda i Marta Glasenapp, instruktorka nordic walkingFoto: Paweł Turski

Od soboty bez przeszkód możemy uprawiać sport na świeżym powietrzu. Jednak powrót do ćwiczeń powinien być stopniowy i niezbyt obciążający. I tutaj z pomocą przychodzi nordic walking, który wraz z nadejściem epoki pracy zdalnej zyskuje na popularności wśród młodych pracowników korporacji.


balkon 1200 free
Balkonowy ogródek zmniejszy Twój stres


Wiele osób podaje w wątpliwość, czy chodzenie z kijkami w ogóle można nazywać sportem. – Oczywiście, że tak! – potwierdza Marta Glasenapp, trenerka nordic walkingu. – Ruch, aktywność fizyczna na świeżym powietrzu i nie tylko – wylicza. Mateusz Drozda prowadzący piątkową "Porę na Trójkę", postanowił osobiście spróbować tego sportu w Trójkowym ogródku.

– Zazwyczaj z kijkami widzę starsze osoby, a ja jestem młody i rześki: czy to w ogóle jest dla mnie? Poza tym większość osób ciągnie gdzieś te kijki za sobą, ledwo je używając: jak więc budować sylwetkę, rozwijać mięśnie? – pyta Mateusz. – To stereotypy: nordic walking jest dla wszystkich, młodych i starych. Doskonały jako wstęp do aktywniejszego uprawiania sportu, jak bieganie czy chodzenie po górach – odpowiada trenerka.


Posłuchaj

9:01
Nordic walking: co nam daje, jak go uprawiać (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

– Chodzić z kijkami można właściwie w każdym terenie: po lesie, po trawnikach, parkach jak najbardziej. Po kostce brukowej trochę trudniej, aczkolwiek też się da – wskazuje Marta Glasenapp. – Kijki mają na końcu kolce i z nimi najlepiej chodzić w nierównym gruncie. Ale są też "butki", które się zakłada kijkom i wtedy można chodzić po każdej powierzchni – tłumaczy.

Dlaczego powinniśmy chodzić z kijkami? – Kiedy chodzimy, pracują przede wszystkim nasze nogi, a chcemy, aby pracował cały organizm, więc w ten sposób uaktywniamy ręce. Może tego nie widać, ale czuć – zapewnia Trójkowy gość. – Jednak najważniejsze jest to, że odciążamy kolana, odciążamy nogi i wzmacniamy kręgosłup – wskazuje.

Nauka prawidłowej techniki nordic walking/YouTube Polskie stowarzyszenie Nordic Walking


***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Mateusz Drozda
Data emisji: 14.05.2021
Godziny emisji: 7.43, 7.50

pr

Polecane