Chęć pomocy nie zna wieku. Jerzy Skarżyński o 8. edycji Wings For Life

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Chęć pomocy nie zna wieku. Jerzy Skarżyński o 8. edycji Wings For Life
Jerzy Skarżyński na polskiej edycji biegu Wings For Life World Run w 2014 rokuFoto: PAP/Jakub Kaczmarczyk

W niedzielę 9 maja o godz. 13.00 rozpoczęła się 8. edycja Wings For Life – ogólnoświatowego biegu ze szczytnym celem, którym są badania nad rdzeniem kręgowym. W  Polsce w tym roku pobiegło ponad 10 tys. osób. Jedną z nich był Skarżyński – legenda biegów długich, 15. zawodnik Mistrzostw Europy w 1986 roku oraz zwycięzca Maratonu Warszawskiego w 1989 roku.

600 metrów do celu

Obecnie 65-letni Jerzy Skarżyński, który bierze udział w Wings For Life od lat, w tym roku postawił sobie ambitny cel – przebiegnięcie 30 kilometrów. Z powodu niespodziewanego wzrostu temperatury do jego osiągnięcia zabrakło mu jedynie 600 metrów. Ponadto były lekkoatleta zdobył drugie miejsce w kategorii M65. 

– Mam świadomość tego, że przebiegnięcie 30 kilometrów tempem poniżej pięciu minut na kilometr w wieku 65 lat stanowi wyzwanie nieosiągalne do zrealizowania dla wielu młodych ludzi, ale wynik osiągnąłem nie trenując ciężko dzień w dzień, ale tylko trzy razy w tygodniu – zaznaczył rozmówca Krzysztofa Łoniewskiego.

Posłuchaj

4:32
Bieg Wings For Life wystartował po raz ósmy. Jerzy Skarżyński w rozmowie z Krzysztofem Łoniewskim (Biegam, bo lubię/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

"Przestań biegać, zacznij trenować"

Jerzy Skarżyński w swojej książce "Biegiem przez życie" – swojego rodzaju encyklopedii biegacza, przybliżającej teorię treningu i opis różnorodnych działań biegowych, zawarł hasło "Przestań biegać, zacznij trenować". Co ono oznacza?

– Sterowanie swoim biegiem tak, by uzyskać maksimum efektów – powiedział sportowiec. – Do tego oczywiście dochodzi duża ilość pracy sprawnościowej, zdrowe odżywianie, zdrowy odpoczynek i 24-godzinna głodówka, której zwolennikiem jestem od ponad roku. To razem sprawia, że jestem zdrowy i sprawny – wyjaśnił.

Bieg dla tych, którzy biegać nie mogą

Wings for Life World Run to międzynarodowy bieg charytatywny organizowany w 33 miastach na świecie, który od 2014 roku odbywa się w pierwszą niedzielę maja. Formułę Wings For Life od tradycyjnych zawodów biegowych odróżnia to, że po pewnym czasie od startu, za biegaczami rusza specjalny samochód "meta" (w Polsce za kierownicą samochodu mety siedzi były skoczek narciarski Adam Małysz). Każdy uczestnik, którego "dogoni meta", jest eliminowany z wyścigu.

Dochód z wpłat dokonanych przez uczestników jest przekazywany zawsze na ten sam cel  badania nad urazami rdzenia kręgowego.

Wings for Life 2021: Biegną ci, którzy nie mogą/Technomex

W audycji ponadto:

  • Dziennikarz sportowy Igor Błachut z właściwym sobie wdziękiem i erudycją zachęcił do biegania na orientację.

***

Tytuł audycji: Biegam, bo lubię
Prowadzi: Krzysztof Łoniewski
Gość: Marek Mróz (Lasy Państwowe)
Data emisji: 06.05. 2021
Godzina emisji: 16.48

kr

Polecane