Polska na skraju rewolucji energetycznej. Co to oznacza?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Polska na skraju rewolucji energetycznej. Co to oznacza?
Zdjęcie ilustracyjne Foto: Shutterstock

Europejski Zielony Ład to dokument przygotowany przez Komisję Europejską, który został zaakceptowany przez dwadzieścia siedem państw członkowskich. Inicjatywa zakłada wdrożenie rozwiązań, które do 2050 roku doprowadzą do zniwelowania emisji gazów cieplarnianych. Jak z energetyki opartej na węglu przejść na odnawialne źródła energii? Czy uda się nam ułożyć miks energetyczny?

– Od rewolucji energetycznej nie ma odwrotu. Na świecie panuje globalny konsensus, który umacnia wszystkich w przekonaniu, że zmiany klimatyczne są poważnym zagrożeniem dla ludzkości. Uważam, że możliwe jest zaprojektowanie miksu energetycznego, gdzie głównym źródłem będzie energia wiatrowa i fotowoltaika, a uzupełniająco biogaz i biomasa, która wciąż budzi jednak spore kontrowersje – mówiła Izabela Zygmunt, ekspert Team Europe. 

Posłuchaj

4:50
Europejski Zielony Ład. Wyzwanie dla Polski (Zapraszamy do Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Działanie dla pokoleń

– Mimo obowiązującego przekonania, że młodzież nie jest ekspertem i nie powinna wypowiadać się w sprawie konkretów związanych z transformacją energetyczną, to jednak właśnie jej najbardziej na niej zależy. Chcemy jak najszybciej odejść od węgla, nie pozostawiając tym samym osób zaangażowanych w sektor górniczy na bruku. To oznacza, że musimy kształcić kolejne pokolenia i nie pozwalać młodym wybierać przyszłości, związanej z kierunkami górniczymi z tego względu, że za piętnaście lat stracą pracę. Sprawiedliwa transformacja jest dla nas, młodych, bardzo ważna. Wszyscy chcemy żyć w bezpiecznej przyszłości – apelowała Katarzyna Smętek, przewodnicząca Młodzieżowej Rady Klimatycznej. 

Europejski Zielony Ład / parpgovpl

Inwestycje w przyszłość

PiknikNaukowy.jpg
24. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik

– Podczas rozmów dotyczących kosztów transformacji, najczęściej mówi się o tych wydatkach, które trzeba będzie wypłacić branży górniczej. Mało natomiast wspomina się o pieniądzach, które trzeba wydać na zbudowanie nowego, neutralnego klimatycznie systemu energetycznego. To inwestycja, która ponosić będziemy niezależnie od przyłączenia się do projektu. W ciągu trzydziestu lat, które dzielą nas od osiągnięcia neutralności klimatycznej i tak musiałyby powstać nowe źródła energii, które zastąpią stare, wysłużone elektrownie węglowe. Powstawać będą też nowe zakłady przemysłowe, które już teraz mogą dokonywać wyborów co do sposobu zaopatrzenia w energię i technologię. To rodzaj inwestycji, które trzeba będzie ponieść tak czy inaczej – podsumowała Izabela Zygmunt.

Zagadnienia związane z klimatem można zgłębiać podczas trwającego Pikniku Naukowego Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. Wydarzenie online trwa odo 15 maja. 

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Witold Lazar
Autor materiału reporterskiego: Maja Mazurek
Data emisji: 12.05.2021
Godzina emisji: 16.40

zch

Polecane