Przełom w stomatologii? Wynalazek krakowskich naukowców usprawni regenerację kości po usunięciu zębów

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Przełom w stomatologii? Wynalazek krakowskich naukowców usprawni regenerację kości po usunięciu zębów
Zdjęcie ilustracyjne Foto: Shutterstock

Wynalazek naukowców z Politechniki Krakowskiej ma szansę znacznie usprawniać regenerację kości szczękowej po usunięciu zęba. Zaprojektowana przez nich błona wykonana została z elektroprzędzy o unikalnym składzie chemicznym. W jaki sposób odkrycie przysłuży się pacjentom? 

Zaprojektowana błona ma postać misternie utkanej pajęczej sieci. Zawiera również mikrootwory, które chronią kość przed ingerencją tkanek miękkich i mikroorganizmów chorobotwórczych. – Można powiedzieć, że to rodzaj membrany zaporowej   tłumaczyła Julia Radwan-Pragłowska, członek zespołu, specjalista w dziedzinie inżynierii tkankowej.

Posłuchaj

4:30
Błona niczym pajęcza sieć. Jak wpłynie na odbudowę szczęki? (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Implantacja

 Zabiegi implantacji zębów to jedne z najczęściej wykonywanych w Polsce. Należy pamiętać, że implant, jak każdy inny, niekoniecznie musi się przyjąć. Ze względu na wiele czynników zabiegi często trzeba powtarzać. Gdy usuniemy ząb, który przestał już pełnić swoje funkcje mechaniczne i biologiczne, może okazać się, że kość nie posiada odpowiednich parametrów. Mówiąc obrazowo, że nie będzie w stanie utrzymać implantu. To bardzo częsty powód odrzuceń. Aby przygotować kość do wszczepienia implantu, musimy zastosować materiał, który nie tylko pomoże ją odbudować, ale też pozwoli zapewnić warunki sprzyjające wzrostowi   tłumaczyła ekspert.

Zdjęcie ilustracyjne Zdjęcie ilustracyjne / Shutterstock

Regeneracja kości

– Przyjmuje się, że kość regeneruje się około roku. Jest to jednak kwestia bardzo indywidualna i może trwać zarówno krócej  jak i i dłużej – podkreśliła. – Zastosowanie naszej błony wpływa na zapewnienie odpowiednich warunków do rozwoju kości, która ma swoje tempo regeneracji. W chwili rozpoczęcia procesu następuje tzw. wyścig komórkowy. Oznacza to, że komórki kości nie są jedynymi, które chcą być w tym miejscu i się w nim dzielić. Mają konkurencję w postaci komórek nabłonka, które niestety dzielą się szybciej. To źle. W takiej sytuacji, gdy zostawimy otwartą przestrzeń, komórki nabłonka mogą wyprzeć komórki kości, a co za tym idzie, proces odbudowy nie powiedzie się. W to miejsce wchodzi nasza błona, która pozwala odciąć przestrzeń, w której powinna odbudowywać się kość i odgrodzić ją od niepożądanych komórek nabłonka  – wyjaśniała Julia Radwan-Pragłowska. 

Unikalna technologia

– Błona zapewnia odpowiednie warunki, potrzebne do odnowienia kości. Pozwala również wpływać na ten proces poprzez modyfikację składu chemicznego. Takiego rozwiązania nie ma jeszcze nigdzie na świecie. Bardzo zależy nam, żeby ulepszyć naszą technologię i pozwolić na jej szerokie zastosowanie – podsumowała. 

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Piotr Łodej
Autorka materiału reporterskiego: Joanna Gąska (Radio Kraków)
Data emisji: 12.05.2021
Godzina emisji: 13.20

 

zch

Polecane