Nowe technologie na WRO 2021. Czym zaskoczy nas 19. Biennale Sztuki Mediów?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Nowe technologie na WRO 2021. Czym zaskoczy nas 19. Biennale Sztuki Mediów?
Zdjęcie ilustracyjne Foto: Shutterstock

Najnowsze realizacje artystyczne, dyskusje z artystami oraz spotkania z twórcami, do tego sztuka i ogrom wydarzeń. – Tak przedstawia się plan 19. Biennale Sztuki Mediów WRO 2021, jednego z największych wydarzeń artystycznych w Europie. Na czym polega? Jakie atrakcje znalazły się w programie? Czego mogą spodziewać się odwiedzający?

Biennale Sztuki Mediów WRO 2021 to wydarzenie, które pozwala zatrzymać się we Wrocławiu i zastanowić nad przyszłością i miejscem nowych technologii. "Szczególnie mocno akcentujemy problematykę hybrydowej aktywności i ograniczenia uczestnictwa w świecie fizycznym, trudności bezpośredniego kontaktu ze sztuką i wydarzeniami artystycznymi. WRO próbuje wypracować szereg własnych praktyk w reakcji na zamknięcie możliwości doświadczania kontaktu z dziełami, wspólnego przeżywania i odbioru" – czytamy na stronie organizatora. Jakie znamiona nosi wydarzenie? 

Posłuchaj

17:35
Czym zaskoczy nas WRO 2021? (Trójka przed południem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Media elektroniczne. Zagrożenie dla sztuki? 

– Każda interpretacja naszego motywu przewodniego mieści się w zakresie tego, czym zajmujemy się podczas wydarzenia. Warto podkreślić, że początkowo Biennale WRO rozumieliśmy jako skrót, a nie nazwę miasta. Tłumaczyliśmy je jako Wizualne Realizacje Okołomuzyczne. W swojej działalności zajmujemy się głównie sztuką współczesną. Kładziemy nacisk na jej aspekty, związane z nowymi technologiami i tym, co dzieje się w nich obecnie – wyjaśniał Paweł Janicki, koordynator wydarzenia. 

– W ramach WRO nie zajmujemy się moralizatorstwem. Można powiedzieć, że pogrywamy z rzeczywistością, która niesie za sobą różne sytuacje. Po krytycznej fali opisywania sztuki w mediach przyszła pandemia. Nagle okazało się, że nowe technologie są ostatnią deską ratunku dla artystów. To one pozwalały sztuce utrzymać się na powierzchni. Uważamy, że nie można zupełnie odciąć ich od rzeczywistości, w której żyjemy. Nie chodzi nam o sabotaż, a jedynie uczynienie tkanki medialnej bardziej przyjaznej artystom – dodał. 

Program

Wydarzenia związane z WRO 2021 trwać będą do końca roku. Wielkie otwarcie zostało jednak zaplanowane na 1215 maja.

 Program otwierają trzy wystawy. Każda z nich poświęcona została innemu zagadnieniu. Jednym z wydarzeń jest inauguracja niezwykłej instalacji dźwiękowej, która powstała w wyniku ekspedycji portugalskiego artysty na lodowiec. Przez kilka miesięcy przemierzał pasma górskie. Dzięki wyposażeniu w specjalny sprzęt i mikrofony rejestrował dźwięki, które nie są na co dzień dostępne dla ludzkiego ucha. Wykorzystał technologie do tego, by zarejestrować brzmienie ziemi oraz procesów, które zachodzą w lodowcu – opowiadała Dominika Kluszczyk, kurator wystawy. 

"

🏛️ W IP Studio zobaczymy pracę "Rhone" wraz z Gilem Delindro - instalacja jest jedną z części rozsianej po Wrocławiu...

Opublikowany przez WRO Media Art Biennale Poniedziałek, 10 maja 2021

"Everything Or Nothing At All" 

– Jednym z projektów jest praca duetu holenderskich artystów. Stworzyli mroczny teledysk, którego akcja rozgrywa się w scenerii przypominającej wybrakowaną grę komputerową. Wszystko zostało zbudowane z tysięcy fotografii. Można powiedzieć, że dwuwymiarowe obrazy stworzyły trójwymiarową przestrzeń, w której porusza się siedem tajemniczych postaci, które tańczą i śpiewają. Co więcej, w projekcie mamy do czynienia z podróżą w czasie pewnych treści kultury. Sam tytuł to wielki przebój Franka Sinatry. Jednak we współczesnej interpretacji piosenka przemienia się w wielogłosowy, niepokojący utwór, którego recepcja pozwala zastanowić się nad tropami interpretacyjnymi – zachęcała do obejrzenia materiału Agnieszka Kubicka-Dzieduszycka z Centrum Sztuki WRO. 

"

🏛️ Drugą instalacją premierowo prezentowaną w przestrzeni Centrum Sztuki WRO / WRO Art Center w ramach wystawy START...

Opublikowany przez WRO Media Art Biennale Wtorek, 11 maja 2021

Łącznie, wydarzenia 19. Biennale potrwają do grudnia 2021 roku. Jak zapewniają organizatorzy, wszystkie z nich śledzić będzie można także w wersji online. 

***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Gabriela Andrychowicz
Goście: Paweł Janicki (koordynator 19. Biennale Sztuki Mediów WRO 2021), Dominika Kluszczyk (organizator wydarzeń w ramach WRO 2021), Agnieszka Kubicka-Dzieduszycka (Centrum Sztuki WRO)
Data emisji: 12.05.2021
Godziny emisji: 10.25, 10.38, 10.45

zch

Polecane