"Z dalekiego kraju". Jan Paweł II na ekranie

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
 "Z dalekiego kraju". Jan Paweł II na ekranie
Jan Paweł IIFoto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Dzień 13 maja 2021 roku to dzień 40. rocznicy zamachu, jakiego Ali Agca dokonał na papieża Jana Pawła II. Jan Paweł II to nie tylko postać ważna dla Kościoła katolickiego w Polsce i na świecie, ale i dla naszej kultury. W czwartkowym "Klubie Trójki" omówiliśmy i przypomnieliśmy filmy poświęcone Ojcu Świętemu. Pierwszym z nich jest filmowa biografia papieża "Z dalekiego kraju" zrealizowana właśnie w roku 1981. 

frances mcdormand forum-1200.jpg
Oscarowe legendy tuż po święcie kina

Z polską historią w tle

"Z dalekiego kraju" to historia o burzliwych i często tragicznych dziejach Polski lat 1920-1980. W obrazie Krzysztofa Zanussiego małego Karola Wojtyłę poznajemy w 1926 roku podczas kolacji wigilijnej. Parę lat później Niemcy napadają na Polskę i wybucha II wojna światowa. Młody Wojtyła szuka schronienia w domu kardynała Wyszyńskiego.

Na kanwie losów Karola Wojtyły powstała spokojna i precyzyjna opowieść o tych skomplikowanych dniach naszej ojczyzny. Film pozwala widzowi zrozumieć, jak osobiste przeżycia z czasów młodości miały wpływ na ukształtowanie się poglądów papieża Jana Pawła II.
Jak wspomina Zanussi, motywacją do nakręcenia "Z dalekiego kraju" było poczucie zobowiązania – w Polsce właśnie trwał Karnawał Solidarności.  To był film, którego nie było wolno odmówić, bo pewnie trafiłby w ręce jakiegoś amerykańskiego rzemieślnika – przyznał reżyser.

Posłuchaj

52:26
Minęło 40. lat od zamachu na papieża Jana Pawła II. Krzysztof Zanussi o filmowych biografiach Ojca Świętego (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+
 
Świadek swoich czasów
Zanussi rozpoczął prace nad filmem w czasie, gdy jeszcze nie było zbyt wiele wiadomo ani o samym Janie Pawle II, ani o jego pontyfikacie – wtedy Karol Wojtyła był papieżem zaledwie od około roku. To zadecydowało o kształcie scenariusza. – Musiałem sobie założyć, że mam powiedzieć o moim bohaterze jak najmniej. Dlatego cały akcent położyliśmy na to, skąd ten bohater przyszedł, z jakiego kraju. Bardzo zaciążyła mi mądra uwaga, jaką podzielił się ze mną Andriej Tarkowski. Powiedział: zrób tak, żeby to papież był świadkiem swoich czasów, a nie bohaterem – wspomina Krzysztof Zanussi.
W audycji Łukasz Jasina i Krzysztof Zanussi poruszyli także temat adaptacji sztuki Karola Wojtyły "Brat naszego Boga", która powstała kilkanaście lat po "Z dalekiego kraju".

Wywiad: Krzysztof Zanussi - "Z dalekiego kraju"/Pallotti TV | www.pallotti.tv

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Łukasz Jasina
Gość: prof. Krzysztof Zanussi (reżyser, scenarzysta, producent filmowy)
Data emisji: 13.05.2021
Godzina emisji: 22.06

mat. promocyjne/kr

Polecane