Walka z nielegalnymi leśnymi wysypiskami śmieci

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Walka z nielegalnymi leśnymi wysypiskami śmieci
Zdjęcie ilustracyjne Foto: Shutterstock

Mimo że obchodzimy Dzień Bez Śmiecenia, w polskich lasach nadal rośnie problem nielegalnych wysypisk. Można na nich znaleźć opony, materiały budowlane oraz odpady wielkogabarytowe. Strażnicy leśni wytaczają śmiecącym wojnę.

W polskich lasach nie brakuje nielegalnych wysypisk śmieci. – Ostatnimi czasy najczęściej znajdujemy opony. Podczas ich wymiany kierowca powinien zapłacić za utylizację. Jest jednak cześć osób, które wolą zabrać je ze sobą i wyrzucić w lecie – mówi Dariusz Greszel, strażnik leśny z nadleśnictwa Nawojowa w Małopolsce. 

Posłuchaj

3:01
Śmieci w lasach. Dlaczego są tam porzucane? (Zapraszamy do Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Leśne znaleziska

– Ostatnio w środku lasu znaleźliśmy całą stertę śmieci po remoncie budynku. Wśród nich znajdowały się puszki po farbach, klejach oraz inne odpady. Służby przeszukały to składowisko i znalazły kilka rachunków. Dzięki nim udało nam się namierzyć właściciela śmieci oraz - jak się okazało - sprawcę wykroczenia – relacjonował Stanisław Michalik z nadleśnictwa Piwniczna. 

– Prowadzimy akcję sprzątania w lasach. W zasadzie wszystkie kontenery mamy już pełne. Jeden pojemnik powinien wystarczyć nadleśnictwu na kwartał. My zapełniliśmy wszystkie już w okresie wczesnowiosennym – dodał Dariusz Greszel. 

Nie dla śmieci w lesie / Chemeko System

Walka ze śmieciarzami

– Od kilku lat używamy tak zwanych fotopułapek. Najczęściej są to kamery lub drony. Dwa lata temu w lasach było ich ponad dwa tysiące; teraz to już pięć tysięcy. Do końca tego roku będzie ich dwa razy więcej. Montujemy je na drzewach lub w ściółce leśnej. Ważne jest dla nas, by śmiecący przestępcy wiedzieli, że kara za ich czyny jest bezwarunkowa i nieuchronna – podsumował Michał Gzowski, rzecznik Lasów Państwowych.

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Witold Lazar
Autor materiału reporterskiego: Monika Chrobak
Data emisji: 11.03.2021
Godzina emisji: 16.38


zch

Polecane