Operowe Oscary, czyli International Opera Awards. Kto otrzyma statuetkę?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Operowe Oscary, czyli International Opera Awards. Kto otrzyma statuetkę?
Zdjęcie ilustracyjne Foto: Shutterstock

Oscary w świecie opery, czyli nagroda International Opera Awards 2020, zostaną przyznane w Londynie. Polscy twórcy i artyści zdobyli aż pięć nominacji. Jakie mamy szanse na otrzymanie statuetek? Jakie jest znaczenie nagrody na arenie międzynarodowej? – O tym w programie "Trójka przed południem" mówił Waldemar Dąbrowski, dyrektor Teatru Wielkiego – Opery Narodowej, laureat nagrody w kategorii "Leadership in Opera" w 2019 roku.

Pięć nominacji dla Polski to dotychczasowy rekord w historii przyznawania nagrody. – To bardzo ważne wyróżnienie dla świata opery. Fundacja, która je przyznaje, została założona zaledwie osiem lat temu. Mimo młodego stażu cieszy się ogromnym prestiżem. Z roku na rok nagrody przyznawane są w towarzystwie czołówki świata opery. Wszyscy przywiązują do wydarzenia wielką wagę. Otrzymanie nagrody było dla mnie stemplem, świadczącym o tym, co Teatr Wielki – Opera Narodowa znaczy na światowej arenie – mówił Waldemar Dąbrowski, dyrektor instytucji, laureat nagrody w kategorii "Leadership in Opera" w 2019 roku.

Posłuchaj

13:48
Znaczenie International Opera Awars dla polskiej kultury (Trójka przed południem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

 International Opera Awards 

– Statuetki przyznawane są przez jury składające się z czterdziestu pięciu osób. To postaci znane w świecie opery i muzyki klasycznej. W ich gronie odnaleźć można nazwiska, które nim zarządzają oraz go kreują. Można powiedzieć, że to nagroda branżowa o wymiarze globalnym – dodał. 

"

🎶 #OperaAwards2021 sponsored by Mazars is coming up on May 10, with tickets just £10. So if you haven't booked yours,...

Opublikowany przez The International Opera Awards Piątek, 23 kwietnia 2021

Popularyzacja polskiej opery 

 International Opera Awards to stempel wiarygodności. Otwiera tym samym wiele furtek i drzwi, które wiodą do współpracy z najważniejszymi scenami świata. Co więcej, świadczy również o randze wydarzeń, które dzieją się na naszej rodzimej scenie. Nagroda ma tym samym charakter światowy i poświadcza, że należymy do kraju, globalnie wiodącego prym w tej dziedzinie kultury – mówił Waldemar Dąbrowski. 

2019 International Opera Awards sponsored by Mazars / OperaAwards

Wybitni w świecie opery

– Spoglądając na osoby nominowane, można powiedzieć, że to rywalizacja pomiędzy najbardziej wybitnymi postaciami. Trzymam kciuki za polskie nominacje, głównie za Moniuszkę. Nagroda byłaby zwieńczeniem obchodzonego dwa lata temu roku kompozytora i podkreśliłaby jego rolę i rangę. Dzieła Moniuszki nadal są aktualne. Mamy jednak problem, który polega na ich znajomości w szerszej perspektywie. Być może przyznanie Opera Awards coś by w tej kwestii zmieniło – podsumował. 

***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Gabriela Andrychowicz
Gość: Waldemar Dąbrowski (dyrektor Teatru Wielkiego – Opery Narodowej, laureat International Opera Awards 2019 w kategorii "Leadership in Opera")
Data emisji: 10.05.2021
Godziny emisji: 10.21, 10.33

zch

Polecane