Maślankowe lody są zdrowe i nie tuczą!

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Maślankowe lody są zdrowe i nie tuczą!
zdjęcie ilustracyjneFoto: Free-Photos/Pixabay

Piękna, prawdziwie wiosenna pogoda sprawiła, że nie tylko tłumnie ruszyliśmy na spacery, ale także zaatakowaliśmy lodziarnie, przed którymi zaczęły ustawiać się kolejki. Lody to oczywisty przysmak w ciepłe dni. Choć przy okazji także zmora osób, które walczą z nadmiarem kalorii. Jednak na horyzoncie pojawiła się właśnie "jutrzenka nadziei" w postaci lodów na maślance.

Lody tradycyjne, robione na bazie mleka, oprócz tego, że są pyszne, są również bardzo kaloryczne. Alternatywą są lody sorbetowe, robione na bazie wody, jednak nie cieszą się one taką popularnością, a lodowi puryści twierdzą, że "to nie to". W tym kontekście lody na maślance są idealną alternatywą: mają być mniej kaloryczne, a zarazem bardziej puszyste.


Posłuchaj

3:49
Lody na maślance: smaczne i zdrowe (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

– Udało się uzyskać lody bez dodatku emulgatorów i stabilizatorów. Maślanka ma właściwości emulgujące, ponieważ jest naturalnie bogatym źródłem fosfolipidów – tłumaczy dr inż. Katarzyna Szkolnicka z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego. – Dzięki temu nadaje lodom puszystą teksturę i fajny, maślankowy smak – opisuje swój wynalazek.

– Emulgator pozwala wprowadzić powietrze do mieszanki lodziarskiej w czasie zamrażania, dzięki czemu lody charakteryzują się odpowiednią puszystością. Bez niego lody mogą być za mało puszyste i odbierane jako wodniste i twarde - wyjaśnia dr Szkolnicka. – W lodach z maślanki puszystość jest w granicach 50 procent, czyli z litra mieszanki możemy uzyskać 1,5 litra gotowego wyrobu – dodaje.

Czym właściwie jest popularna niegdyś maślanka? To wg definicji napój mleczny, który powstaje, kiedy tłuszcz oddziela się od zmaślonej śmietany. Dzisiaj jednak tą nazwą określa się także mieszankę maślanki, mleka w proszku i różnych innych dodatków, chociaż właśnie dodatek mleka w proszku sprawia, że nie jest to prawdziwa maślanka.

Maślanka, a więc także lody z maślanki, mają właściwości prozdrowotne m.in. wynikające z wysokiej zawartości fosfolipidów, w tym lecytyny, które obniżają poziom cholesterolu, ale także mają bardzo pozytywny wpływ na nasz układ nerwowy: – Mają pozytywny wpływ w przypadku intensywnej pracy umysłowej, polepszają funkcje poznawcze, pomagają w przypadku problemów z koncentracją czy bezsennością – wylicza Trójkowy gość.

Uwaga: lody z maślanki są także niskokaloryczne – ok. 155 kcal na 100 g – co pozwala je jeść nawet w czasie diety! – Poza tym maślanka szybko daje uczucie sytości, więc jemy ich mniej – dodaje dr Katarzyna Szkolnicka.

Jeszcze na początku lata lody maślankowe mają się pojawić w jednej ze szczecińskich lodziarni. Prowadzone są też rozmowy na temat wprowadzenia ich do sprzedaży sklepowej.


***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Piotr Łodej
Autor materiału reporterskiego: Paweł Turski
Data emisji: 10.05.2021
Godzina emisji: 12.48

pr

Polecane