Krajobraz po Zagładzie. Wystawa "Taki pejzaż" Wilhelma Sasnala w Muzeum POLIN

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Krajobraz po Zagładzie. Wystawa "Taki pejzaż" Wilhelma Sasnala w Muzeum POLIN
Wilhelm SasnalFoto: Forum/Darek Golik

17 czerwca w Muzeum Historii Żydów Polskich zostanie otwarta wystawa jednego z najwybitniejszych polskich artystów współczesnych – Wilhelma Sasnala. Zbiór około 60 obrazów i rysunków, z których kilka zostało stworzonych specjalnie na potrzeby ekspozycji, nosi nazwę "Taki pejzaż" i jest indywidualnym spojrzeniem artysty na kwestię naszej współczesnej pamięci o polskich Żydach i Zagładzie. 

Artysta mierzy się z dziedzictwem polskich Żydów

Na stronie muzeum POLIN czytamy: "Znajdą się na niej obrazy i rysunki, które opisują znajomy, choć nieco oddalony pejzaż i znajome w nim postaci. Jest to pejzaż po Zagładzie. Ekspozycja wpisuje się w program działań realizowanych przez Muzeum POLIN, w których artyści mierzą się z historią, kulturą i dziedzictwem polskich Żydów".

– Każdy nas zna pejzaże okolicznych wsi i miast – w nich nie ma Żydów. Pytanie, które zadaje artysta, to: "czy o nich pamiętamy, czy wiemy, co tam się dzieje?" – wyjaśnia Joanna Fikus, kierowniczka działu wystaw Muzeum POLIN.

Posłuchaj

6:16
"Taki pejzaż" Wilhelma Sasnala. Artysta zastanawia się nad pamięcią Polaków o Żydach (Trójka przed południem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Historia i popkultura

Wilhelm Sasnal (ur. 1972 r.) pochodzi z Tarnowa, gdzie przed wojną mieszkało 25 tys. Żydów, gdzie mieściło się getto żydowskie i gdzie dziś znajduje się żydowski cmentarz. Podobnie jak historia rodzinnego miasta, na artyście zrobiły wrażenie głośny komiks Arta Spiegelmana pt. "Maus", książka Jana Tomasza Grossa "Sąsiedzi" oraz film Claude'a Lanzmanna pt. "Shoah". – Te wszystkie pozycje dotyczą pamięci o żydowskiej historii. Te trzy tak różne rodzaje działań wpłynęły na artystę w taki sposób, że uświadomiły ten brak – mówiła rozmówczyni Gabrieli Andrychowicz.

W muzeum jak w pociągu 

Muzeum POLIN, przygotowując "Taki pejzaż", zdecydowało się na ciekawy zabieg plastyczny, mający na celu sprawienie, by oglądający wystawę poczuli się na niej jak podczas podróży. – Sasnal oraz kurator wystawy Adam Szymczyk chcieli oddać wrażenie ruchu, wrażenie tego, że jedziemy i zza szyb samochodu czy pociągu oglądamy polski pejzaż. Efekt ten osiągnęliśmy, pokrywając ściany specjalną folią. Na tle tego rozmazanego pejzażu widzimy ostre kontrapunkty w postaci prac artysty – opisywała Joanna Fikus.

"Taki pejzaż" będzie pierwszą monograficzną wystawą Wilhelma Sasnala od kilkunastu lat. Ostatnią taką ekspozycję zatytułowaną "Lata walki" mogliśmy oglądać w latach 2007-2008 w Zachęcie Narodowej Galerii Sztuki.

Wystawa "Sztuka polska wobec Holokaustu" w ŻIH/Polska Agencja Prasowa

***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Gabriela Andrychowicz
Gość: Joanna Fikus (kierowniczka działu wystaw Muzeum POLIN)
Data emisji: 10.05.2021
Godzina emisji: 09.23

kr

Polecane