24. Piknik Naukowy. Rakieta w oceanie i kosmiczny pociąg

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
24. Piknik Naukowy. Rakieta w oceanie i kosmiczny pociąg
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/AleksandrMorrisovich

Tę "Zagadkową Niedzielę" spędziliśmy w piknikowo-naukowym nastroju, a to za sprawą trwającej właśnie 24. edycji Pikniku Naukowego Centrum Nauki Kopernik i Polskiego Radia. 

Klimat i My - Piknik Naukowy 2021.jpg
Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik online. Rozmowy i ciekawostki w radiowej Trójce

Posłuchaj

52:01
Kosmiczne niespodzianki. Rozmowa z Karolem Wójcickim (Zagadkowa niedziela/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Długi marsz do Oceanu Indyjskiego

9 maja nad ranem w Oceanie Indyjskim wylądowały szczątki rakiety. Skąd się tam wzięły? Z chińskiej wyspy Hainan! Rakieta kosmiczna o nazwie Długi Marsz została wystrzelona pod koniec kwietnia. Już od jakiegoś czasu cały świat czekał, aż maszyna spadnie na Ziemię. Czekał też Karol Wójcicki, który w momencie gdy część ważącego 18 ton silnika przelatywała nad południową częścią Europy, przebywał w Bieszczadach, gdzie obserwował Drogę Mleczną.   

– Zwykle takie rakiety są ściągane z orbity, żeby nikomu nie zrobić krzywdy, ale ta popsuła się – wyjaśnił Karol Wójcicki. – Wiedzieliśmy, że nie spadnie na Polskę, bo nad Polską nie przelatywała. Bieszczady to sam południowy koniuszek Polski i stamtąd mogłem próbować dostrzec, jak ta rakieta przelatuje nad Włochami i nad Grecją – opisywał gość Katarzyny Stoparczyk.

Kosmiczny pociąg Elona Muska nad Bieszczadami

Wiemy już, że nad głowami może przelecieć nam rakieta. Czy to samo dotyczy pociągów? Okazuje się, że tak. Kosmicznymi pociągami nazywamy sieć satelitów Elona Muska, które w kosmos wyniosła rakieta SpaceX – Starship. Jest to rakieta niezwykła, bo wystartowała już po raz 10. 

Kosmiczny pociąg był widoczny nad naszym krajem w sobotę 8 maja późnym wieczorem. – Około godz. 23.00 przeleciał bardziej nad środkową Polską i wtedy było je widać w każdym mieście w Polsce. Przejechał mi nad głową, jakby był tam jakiś kosmiczny peron – żartował Karol Wójcicki.

Kosmiczny pociąg satelitów Starlink pojawi się nad Polską przez kilka najbliższych nocy. Już na początku maja mieliśmy okazję obserwować satelity SpaceX na niebie, ale jeśli wtedy nie udało wam się ich dostrzec, będziecie mieli jeszcze kilka okazji.

Pierwszy przelot nad Polską będzie można zaobserwować już 7 maja, ok. godz. 22:11 na wysokości od 11 do 25 stopni nad horyzont. To oznacza, że zauważenie kosmicznego pociągu będzie bardzo trudne, dlatego lepiej poczekać godziny 22:49, kiedy kosmiczny pociąg znajdzie się powyżej 55 stopni nad horyzontem.

Starlink będzie można obserwować również 9 maja ok. godz. 21.44 i 23.18 oraz 10 maja ok. godz. 22.01 i 23.36.

Satelity Starlink nad Polską 7 maja 2021 - piątkowy wieczór/Nocne Niebo

***

Tytuł audycji: Zagadkowa niedziela
Prowadzi: Katarzyna Stoparczyk
Gość: Karol Wójcicki (popularyzator nauki, autor naukowego fanpage'a "Z głową w gwiazdach")
Data emisji: 09.05.2021
Godzina emisji: 09.08

kr

Polecane