24. Piknik Naukowy. Co dzieje się w naszych płucach w zanieczyszczonym powietrzu?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
24. Piknik Naukowy. Co dzieje się w naszych płucach w zanieczyszczonym powietrzu?
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Godlikeart

– Możemy pokazać dzisiaj, co pojawiłoby się w naszych płucach, gdybyśmy przez kilka godzin oddychali zanieczyszczonym powietrzem – opowiadała Barbara Leśniczak, kierownik Edukacyjnej Sieci Antysmogowej z Państwowego Instytutu Badawczego NASK, przygotowując eksperyment. 


Klimat, zdrowie 1200.jpg
"Klimat i my", to hasło tegorocznego Pikniku Naukowego

– Na stole mamy sztuczne płuco, zrobione na potrzeby eksperymentu, jakie można przygotować w domu. Jest to pojemnik plastikowy, wypełniony wacikami, z wywierconymi dwoma otworami. Do jednego podłączamy odkurzacz, w drugim umieszczamy papieros. Wszystko po to, aby pokazać, zarówno dzieciom jak i dorosłym, że zarówno smog, jak i dym papierosowy mają wiele wspólnego – wyjaśnia rozmówczyni Moniki Suszek. 


Posłuchaj

4:02
Jak dym papierosowy i smog wpływają na nasze płuca? (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

shutterstock_lampa lawa 1200.jpg
24. Piknik Naukowy. Jak wykonać lampę lawa? [ZOBACZ]

Po zapaleniu odpowiednio umieszczonego papierosa i włączeniu odkurzacza pojemnik znajdujący się pośrodku wypełnił się dymem. – Widzimy, jak na wacikach osadza się gęsty trujący dym. Teraz widzimy to w bardzo skumulowanej formie. W normalnych warunkach, kiedy pyły wydobywające się z kominów latają w powietrzu, nie widzimy tego. Tutaj można zaobserwować, jak zmieniły się nasze waciki, znajdują się na nich drobinki pyłów. Są brązowe, a były białe – opisuje Barbara Leśniczak. 

– Zapraszamy do oglądania transmisji, będzie się dużo działo. Będziemy eksperymentować i prawie wszystko, co pokażemy w transmisji, będzie można wykonać w domu – zachęcała rozmówczyni Moniki Suszek. 

W tym roku największa plenerowa impreza naukowa w Europie przeniesie się do internetu. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik w wersji online odbędzie się w dniach 8-15 maja 2021 roku i będzie wydarzeniem pełnym fascynujących spotkań z ekspertami, naukowych pokazów oraz warsztatów online. Na antenach Polskiego Radia będzie można usłyszeć zapowiedzi, materiały reporterskie, relacje z wydarzenia i audycje specjalne, a wszystko zgodnie z tegorocznym hasłem "Klimat i my". 

Piknik Naukowy 2021 - spot/Centrum Nauki Kopernik

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Piotr Firan
Autor materiału reporterskiego: Monika Suszek
Data emisji: 07.05.2021
Godzina emisji: 11.22

gs

Polecane