Ireneusz Dudek: Trzeba być odważnym. 70. urodziny dyrektora Rawy Blues

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Ireneusz Dudek: Trzeba być odważnym. 70. urodziny dyrektora Rawy Blues
Ireneusz DudekFoto: Forum / Arkadiusz Lawrywianiec

– Wciąż mam bardzo dużo energii i ochoty do grania – zapewnia Ireneusz Dudek. Legenda polskiego bluesa, pomysłodawca i dyrektor festiwalu Rawa Blues 7 maja kończy 70 lat!

Ireneusz Dudek to człowiek orkiestra – nie tylko śpiewa i znakomicie gra na harmonijce, jest również skrzypkiem, gitarzystą, kompozytorem i autorem tekstów piosenek. Choć w latach 80. dał się poznać jako lider rockandrollowego zespołu Shakin' Dudi, jego największą muzyczną miłością jest blues. Od ponad 40 lat jest organizatorem Rawa Blues, największego bluesowego festiwalu pod dachem na świecie.


Posłuchaj

7:33
Ireneusz Dudek nie tylko o Rawie Blues (Trójka przed południem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Festiwal, początkowo odbywający się w sali na kilkaset osób, od czwartej edycji gości w Spodku – hali mogącej pomieścić wielotysięczną publiczność.

– Doszedłem do wniosku, że trzeba być odważnym – opowiada Ireneusz Dudek, gość "Trójki przed południem". Przenosiny do Spodka okazały się strzałem w dziesiątkę, bilety na Rawę Blues wyprzedawały się w komplecie, jeszcze zanim na festiwalu zaczęły się pojawiać światowe gwiazdy gatunku. – Potem powiedziałem, że skoro już jest wolny kraj i można robić to, na co się ma ochotę, pieniądze na wybudowanie domu dałem jako gwarancję do zrobienia międzynarodowego festiwalu. I tak się zaczęło – wspomina jubilat.

W efekcie tej decyzji na scenie Rawy zagościły m.in. takie bluesowe znakomitości, jak Koko Taylor Junior Wells, Keb' Mo', James Blood Ulmer czy Robert Cray. – Tak dobierałem gości, aby pokazać zróżnicowanego bluesa. Aby ludzie, którzy przychodzą do Spodka, niekoniecznie kochając bluesa, uwierzyli, że to jest fajna muzyka, pogodna, taneczna, a czasem nostalgiczna – mówi Dudek.

Koko Talyor na koncercie w Spodku, źródło: YouTube / Rawa Blues

Rawa Blues jest znana na całym świecie. W 2012 roku amerykańska organizacja Blues Foundation przyznała jej prestiżową nagrodę "Keeping the Blues Alive". Tegoroczna edycja festiwalu odbędzie się 9 października pod hasłem "Silesian Sound". Wystąpią m.in. Dżem, SBB, Leszek Winder z zespołem Krzak oraz sam Ireneusz Dudek. Co dyrektor Rawy chciałby dostać na 70. urodziny?

– Przede wszystkim życzyłbym sobie weny. Ćwiczę codziennie i mam jeszcze bardzo dużo energii i ochoty do grania. Mam nadzieję, że jeszcze sam siebie zaskoczę – mówi dzisiejszy jubilat.  

***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Gabriela Andrychowicz
Gość: Ireneusz Dudek (muzyk, dyrektor Rawy Blues)
Data emisji: 07.05.2021
Godzina emisji: 10.36

kc

Polecane