"Maj kołem się toczył". Historia Wyścigu Pokoju w reportażu Jakuba Tarki
2021-05-06, 18:05 | aktualizacja 2021-05-07, 07:05
Pierwszy Wyścig Pokoju odbył się w 1948 roku i od razu zawładnął wyobraźnią i sercami kibiców. Był sportowym i społecznym fenomenem.
Posłuchaj
Święto narodowe
Przez dwa majowe tygodnie cała Polska śledziła rywalizację kolarzy, słuchając emocjonujących relacji - najpierw w radiu, a później w telewizji - oraz dopingując sportowców bezpośrednio na trasie. - To było święto narodowe. Wyścig Pokoju nie miał konkurencji. O zachodnich wyścigach jak Tour de France czy Giro d’Italia w ogóle się nie mówiło, bo Trybuna Ludu o nich nie pisała – wspomina ze śmiechem Czesław Lang, dziś wicemistrz olimpijski oraz dwukrotny medalista szosowych mistrzostw świata.
Szum rowerowych gum
Po zwycięstwie w 1956 roku Stacha Królaka każdy chłopiec chciał wziąć kiedyś udział w prawdziwej rywalizacji i być jak on. Podobne marzenia rozbudzał po latach Ryszard Szurkowski. Niektórym – dzięki Wyścigowi i tym dziecięcym marzeniom – się udało. Jednym ze sportowców, którzy być może nigdy nie wsiedliby na sportowy rower, gdyby nie Wyścig, jest Lech Piasecki.
– Ojciec zabierał mnie i brata na górkę za miasto, gdzie obserwowaliśmy przejeżdżający peleton. Szum rowerowych gum, łańcuchów i zębatek wprowadzał nas w niezapomniany nastrój. Wtedy zapragnąłem być kolarzem – mówi Piasecki, który w 1985 roku zwyciężył w Wyścigu Pokoju w żółtej koszulce lidera.
Pocztówki z przeszłości- Wyścig Pokoju/UMK TV
Ostatni Wyścig Pokoju odbył się w 2006 roku. Pozostają wspomnienia i nadzieja, że być może – podobny wyścig znów przejedzie przez nasze miasto lub wieś?
W reportażu "Maj kołem się toczył" oprócz Czesława Langa i Lecha Piaseckiego wypowiedzieli się dziennikarze i komentatorzy sportowi Henryk Urbaś i Tomasz Tomaszewski.
***
Tytuł reportażu: "Maj kołem się toczył"
Autor reportażu: Jakub Tarka
Data emisji: 06.05.2021
Godzina emisji: 17.45
kr