Nauka języka. Z pomocą przychodzi... sztuczna inteligencja
2021-05-05, 12:05 | aktualizacja 2021-05-05, 17:05
Polski start-up pracuje nad metodą nauki języków obcych, która odbywać się będzie na jednym z portali społecznościowych. Za wszystko odpowiedzialna ma być sztuczna inteligencja. Firma chce stworzyć bota, który poprzez przyjacielską konwersację uczyć będzie praktycznego zastosowania języka angielskiego. Jak w praktyce będzie wyglądać nauka? Czy innowacyjna metoda ma szansę przynieść efekty?
– Na całym świecie rynek języków obcych wyceniany jest na ponad sześć miliardów dolarów. Jak podkreślają eksperci, na przestrzeni minionego roku uległ on jednak znaczącym zmianom i przekształceniom. Większość zajęć przeniosła się do internetu i przybrała formę spotkań online. W związku z tym część klientów zdecydowała się podjąć naukę we własnym zakresie – usłyszeliśmy w programie "Trójka do trzeciej".
Posłuchaj
Nowe metody nauczania
Coraz większą popularnością cieszą się metody nauki audio, które zastępują książki i zadania gramatyczne. – Prowadzę aktywny tryb życia. Trudno było mi się uczyć języka w sposób tradycyjny. Postanowiłam więc słuchać audiobooków. Robiłam to w drodze do i z pracy, czasami też w przerwach i każdej wolnej chwili. Powtarzałam to, co usłyszałam. W ten sposób nie tylko nauczyłam się akcentu, ale też gramatyki i słownictwa – opowiadała pani Iryna, która do Polski przyjechała ponad dwa lata temu, bez znajomości języka.
– Nauka poprzez teksty kultury, które lubimy, działa najlepiej. To jedna z najpiękniejszych metod uczenia się. Przez ostatnie lata uczyłem się angielskiego. Szukałem sporo piosenek i to na nich skupiałem się w nauce. Zwykle rozumiałem około trzydziestu procent ich tekstu. Kiedy widziałem słowa i transkrypcję, było to już dziewięćdziesiąt procent – mówił Jacek Członkowski, prezes Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Nauczania Języków Obcych. – Za każdym razem, kiedy ponownie słyszałem dany utwór w radiu, przypominałem sobie wszystko, czego nauczyłem się, czytając tekst. Znałem już słowa, mogłem utrwalić sobie wiedzę i więcej rozumieć – dodał.
Sztuczna inteligencja
Piosenki i audiobooki to niejedyne metody nauki dostępne na rynku. Polski start-up pracuje nad rozwiązaniem odpowiednim dla osób, które nie mają czasu, by sięgać do książek. Metoda oparta będzie o sztuczną inteligencję i bota, który nauczy nas języka podczas korzystania z komunikatora na portalu społecznościowym. – Nauka polega na tym, że użytkownik otrzymuje od nas lekcje codziennie, przez pięć dni w tygodniu. Każda z nich trwa około dziesięciu do piętnastu minut. Zależało nam na tym, by skupić się na praktycznym wymiarze języka. Cały proces przypomina bardziej rozmowę z przyjacielem. Chcemy, by użytkownicy z zaangażowaniem korzystali z zajęć. Naszym zdaniem regularna, krótka lekcja codziennie daje więcej niż półtoragodzinna raz w tygodniu – tłumaczyła Karolina Miłosz, przedstawiciel firmy.
Dlaczego nauka języków obcych się opłaca? / Wojna Idei
Zacząć mówić
– Należy pamiętać, że w nauce języka najważniejsze jest to, by nie bać się mówić i starać się komunikować z innymi. Co z tego, że popełnimy błąd. Posługując się językiem ojczystym, również nam się to zdarza. Nie bójmy się mówić i próbujmy. Nawet jeśli jesteśmy na poziomie początkującym – zachęcał Jacek Członkowski.
***
Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Piotr Łodej
Autor materiału reporterskiego: Paweł Turski
Data emisji: 05.05.2021
Godzina emisji: 12.44