Porucznik Borewicz i kilka pokoleń rockmanów

 • Facebook
 • Twitter
 • Wykop
 • Mail
Porucznik Borewicz i kilka pokoleń rockmanów
Grzegorz MarkowskiFoto: Shutterstock / Jaroslaw Grudzinski

Od absolutnych debiutantów po weteranów polskiej sceny muzycznej – taki przekrój wiekowy artystów reprezentujących polską scenę rockową przedstawił tym razem słuchaczom Michał Kirmuć. Nie zabrakło też miejsca dla muzyki z jednego z kultowych seriali czasów PRL-u.

To wydanie "Wieczornego przeglądu myśli" było wyraźnie podzielone na sekcję artystów na dorobku i tych, którzy mają już swoje miejsce w historii polskiego rocka. Rozpoczął Wojciech Ciuraj, lider prog-rockowego zespołu Walfad, od kilku lat działający również solo. W 2020 roku artysta wydał drugą część płytowego tryptyku, dedykowanego setnej rocznicy powstań śląskich.

Swoje pięć minut, a nawet trochę więcej, miała nieistniejąca już warszawska grupa The Primes, która pozostawiła po sobie jedynie minialbum. Część z muzyków zespołu powołała do życia nowy projekt pod nazwą Voulentiles – w audycji zabrzmiała zupełnie świeża, niepublikowana dotąd piosenka tego zespołu. Chwilę potem zaśpiewał kolejny przedstawiciel Śląska, czyli Bukovsky, "były prokurator, w krucjacie o lepszy świat" – jak sam o sobie pisze w mediach społecznościowych.

Wojciech Ciuraj – "Dwa żywioły", źródło: YouTube / Emet Records

W sekcji "weteranów" usłyszeliśmy m.in. Krzysztofa Jaryczewskiego, słynnego wokalistę Oddziału Zamkniętego, z jego pierwszej solowej płyty po opuszczeniu grupy. Tuż po nim zabrzmiał unikatowy głos Grzegorza Markowskiego, tym razem bez zespołu Perfect. Michał Kirmuć najpierw zaprezentował dwa utwory z niedostępnej już w sklepach solowej płyty wokalisty, "Kolorowy telewizor" z lat 90., a potem zagrał temat z serialu "07 zgłoś się". Skomponowana przez Włodzimierza Korcza muzyka stanowiła klamrę "Wieczornego przeglądu myśli", nadanego dzień po śmierci Bronisława Cieślaka, odtwórcy roli porucznika Borewicza w tym niezapomnianym serialu.

Posłuchaj

51:57
Porucznik Borewicz wśród rockmanów (Wieczorny przegląd myśli/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Lista utworów:

 1. Wojciech Ciuraj – "Dwa żywioły"
 2. The Primes – "High Heels"
 3. Voulentiles– "Bezpowrotnie"
 4. The Primes – "Tomorrow"
 5. Bukovsky –"Jak sen"
 6. Rendez Vous – "A na plaży... Anna"
 7. Jary – "Ogniste miecze"
 8. Oddział Zamknięty – "Anioły"
 9. Grzegorz Markowski – "Zgubiłem się mamo"
 10. Grzegorz Markowski – "Widzisz Panie"
 11. Włodzimierz Korcz & Grzegorz Markowski – "Ballada 07"

***

Tytuł audycji: Wieczorny przegląd myśli
Prowadzi: Michał Kirmuć
Data emisji: 03.05.2021
Godzina emisji: 19.10

kc

 

Polecane