Chopin i George Sand na blokowisku

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Chopin i George Sand na blokowisku
Hipotetyczna rekonstrukcja przeciętego obrazu Eugene Delacroix.Foto: fot. Wikimedia Commons

Chopin i George Sand, rozdzieleni na obrazie Delacroix, odnaleźli się na muralu w środku gdańskiego osiedla. I do tego wyznają sobie miłość.

Posłuchaj

Na szczytach malowane
+
Dodaj do playlisty
+

Muzyka Chopina, z filharmonii i sal kameralnych, przeniosła się do przestrzeni publicznej.

Na gdańskim osiedlu Zaspa, przy ul. Dywizjonu 303 nr 15, klatka F, powstał mural autorstwa Piotra Szwabe i Jacopo Ceccarellego. Obraz przedstawia George Sand wyznającą kompozytorowi miłość, podczas, gdy on komponuje kolejne dzieło.

Oryginał obrazu, autorstwa Eugene Delacroix, przyjaciela Chopina, nigdy nie został ukończony, a w XIX wieku został rozcięty. Portrety Fryderyka i George znalazły się w dwóch różnych muzeach.

Odsłonięciu muralu, w październiku br., towarzyszył niezwykły koncert. Gdański Chór Puzonów z towarzyszeniem gdańskiego carillonu mobilnego zagrały kilka największych dzieł artysty. Dzieci się dziwiły, co to za dziwny instrument na wozie. Ale wszystkie okna były otwarte, mieszkańcy słuchali i oglądali z zaciekawieniem.

- To się zaczęło od wizerunku Wałęsy i Papieża – mówi mieszkanka Zaspy przypominając pierwszy mural, który powstał na osiedlu w 1999 roku.

Po kilku latach przerwy idea malowania Zaspy powróciła za sprawą porozumienia Biura Europejskiej Stolicy Kultury Gdańsk 2016 a Piotrem Szwabe - organizatorem/malarzem malarstwa monumentalnego powołując Festiwal Malarstwa Monumentalnego - Monumental Art.

Artyści przyznają, że nie zawsze mieszkańcy byli zadowoleni z ich obecności. Szczególnie, kiedy wiatr chlapał farbą na samochody. Ale dziś słowa gdańszczan mogą być tylko zachętą. - Teraz jestem dumny, że tu mieszkam, z takim malowidłem na bloku – mówi jeden z lokatorów.

Monumental Art będzie wydarzeniem cyklicznym, organizowanym do roku 2016. Impreza towarzyszy kandydaturze Gdańska i Metropolii do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury.

 

Aby wysłuchać całej audycji wystarczy kliknąć "Na szczytach malowane" w boksie „Posłuchaj”.

 

Zapraszamy także do obejrzenia filmiku z odsłonięcia muralu i koncertu puzonowo-carillonowego:

Reportaż "Chopin na blokowisku" przygotowała Małgorzata Żerwe.

Reportaży można słuchać na antenie Trójki od poniedziałku do czwartku o 18.15. Zapraszamy

Naszych reportaży mogą Państwo również słuchać na stronie internetowej Studia Reportażu i Dokumentu.

Zapraszamy też na naszą stronę na Facebooku!(asz)

Polecane