"Ogniem i mieczem" – premiera na kanale "Radiobook"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Ogniem i mieczem" – premiera na kanale "Radiobook"
"Ogniem i mieczem" na kanale "Radiobook"Foto: mat. promocyjne

W cyklu Polskiego Radia "Radiobook" – w ramach którego prezentowane są w formie dźwiękowej najwybitniejsze i najciekawsze utwory literatury polskiej i światowej – od poniedziałku (3.05), od godz. 19.00, będzie można posłuchać "Ogniem i mieczem" Henryka Sienkiewicza w interpretacji Piotra Fronczewskiego.

"Ogniem i mieczem" to pierwsza z trzech powieści historycznych będących częścią trylogii, pisanej dla "pokrzepienia serc" przez Henryka Sienkiewicza w latach 1884-1888 (pozostałe dwie to: "Potop" i "Pan Wołodyjowski"). Pisarz opierał się na "Szkicach historycznych" autorstwa Ludwika Kubali. Akcja powieści rozgrywa się w latach 1648-1651, w okresie powstania Chmielnickiego na Ukrainie. Autor mija się chwilami z historyczną prawdą.

Powieść została pierwotnie wydana w odcinkach – w latach 1883-1884 – w warszawskim dzienniku "Słowo" i krakowskim dzienniku "Czas". Pierwsze wydanie książkowe ukazało się w 1884 roku w Warszawie. Co ciekawe, wydanie książkowe miało inne zakończenie niż wersja wydrukowana w czasopismach. Część rękopisu przechowywana jest w Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich we Wrocławiu. 

audiobook 1200.jpg
"Radiobook" - audiobooki z wybitną literaturą

W powieści przeplata się wątek walk polsko-kozackich z historią miłosną Jana Skrzetuskiego i Heleny Kurcewiczówny. Wśród bohaterów książki mamy m.in.: przebiegłego i dowcipnego Jana Onufrego Zagłobę, obdarzonego ogromną siłą Litwina Longinusa Podbipiętę (który ślubował czystość, dopóki mieczem przodków, Zerwikapturem, nie zetnie trzech głów "pohańców" za jednym zamachem), "małego rycerza", pierwszą szablę Rzeczypospolitej Michała Wołodyjowskiego, sługę Skrzetuskiego Rzędziana i beznadziejnie zakochanego w Helenie Bohuna.

Powieść rozpoczyna się ucieczką Bohdana Chmielnickiego na Sicz, gdzie organizuje wielkie powstanie Kozaków sprzymierzonych z Tatarami. Powstańcy pokonują część wojsk koronnych nad Żółtymi Wodami i pod Korsuniem. Bunt próbuje stłumić na własną rękę książę Jeremi Wiśniowiecki, w którego prywatnym wojsku służą Skrzetuski z Wołodyjowskim, do których dołącza Podbipięta. Obowiązek żołnierski odrywa Skrzetuskiego od ukochanej Heleny. Nie ma możliwości, by obronić ją przed wojną i gotowym na wszystko Bohunem.


Najczęściej czytaneHenryk Sienkiewicz - "Ogniem i mieczem" #01. Profil: Radiobook

Projekt "Radiobook"

"Radiobook" to nowy projekt Agencji Muzycznej Polskiego Radia, mający na celu prezentację najwybitniejszych dzieł literackich w wersji audiobooków. Wśród nich znajdą się powieści, lektury szkolne oraz "białe kruki" takich autorów jak: Henryk Sienkiewicz, Joseph Conrad, Marcel Proust czy Stanisław Ignacy Witkiewicz.

W każdy poniedziałek publikowane są nowe tytuły, czytane przez crème de la crème polskiej sceny aktorskiej, m.in. Janusza Gajosa, Jerzego Stuhra, Adama Ferencego, Krzysztofa Kolbergera. To wyjątkowa okazja do przypomnienia sobie tych najsłynniejszych oraz do poznania mniej popularnych utworów literackich. "Krzyżacy", "Potop", "Popioły" i "W poszukiwaniu straconego czasu" – to tylko niektóre z licznych propozycji.

Radiobooki są dostępne bezpłatnie na nowym kanale na YouTubie i na Facebooku. Pojawią się też w serwisach z audiobookami (Empik Go, Storytel, Audioteka) w ramach abonamentów użytkowników. 

YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCQWyjXNGwJ4Nv2C5IMNSqMg

Facebook: https://www.facebook.com/radiobookpr


pr

Polecane