Historia Święta Pracy. Od wyzysku do sprawiedliwości?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Historia Święta Pracy. Od wyzysku do sprawiedliwości?
Fabryka szkła fabrycznego i galanteryjnego w Zawierciu - robotnicy przy pracy.Foto: NAC

Korzenie ustanowienia Święta Pracy sięgają maja 1886. Chicago było wówczas prężnie rozwijającym się miastem, w którym powstawały kolejne zakłady przemysłowe, a te istniejące już decydowały się na wprowadzenie nowatorskich, jak na owe czasy rozwiązań i unowocześnienie pracy robotników.


Plakat Polskiej Partii Socjalistycznej z 1906 roku, polona.pl Plakat Polskiej Partii Socjalistycznej z 1906 roku, polona.pl

 

– McCormick Harvesting, która produkowała wówczas najbardziej innowacyjny sprzęt rolniczy – żniwiarki. Potrzebowała wysoko wykwalifikowanych robotników. Właściciel, chcąc wprowadzić dalsze innowacje, postanowił zwolnić większość pracowników. Innowacja oznaczała automatyzację produkcji, czyli potrzebę zatrudnienia mniejszej liczby ludzi –  mówi, rysując tło wydarzeń, które doprowadziły do ustanowienia Święta Pracy adwokat Marek Karczmarzyk, ekspert Wyższej Szkoły Bankowej w Gdańsku.


Posłuchaj

2:43
Kropla drąży skałę. Protesty w Chicago, które były początkiem zmiany sytuacji robotników (Zapraszamy na weekend)
+
Dodaj do playlisty
+

 

– W tej sytuacji działacze związkowi podęli decyzję, aby 1 maja zorganizować wielką demonstrację w mieście, po pierwsze, by żądać przywrócenia do pracy zwolnionych robotników, a po drugie, by walczyć o wprowadzenie ośmiogodzinnego dnia pracy. Musimy pamiętać, że w tym okresie zwyczajowy dzień pracy w fabryce trwał 14 godzin z przerwami na posiłki. To pokazuje, w jak trudnym materialnym i egzystencjalnym położeniu znajdowali się ówcześni robotnicy – dodaje Łukasz Sobechowicz z Muzeum Historii Polski. 


NBC News Learn/Haymarket Strike

1 maja 1886 roku doszło do pierwszej ulicznej demonstracji. Pracownicy wyszli na ulice i zaprotestowali. Nie wypłynęło to jednak w żadnym stopniu na decyzje i postępowanie właścicieli fabryki. Kolejne dni przyniosły jednak kolejne protesty w trakcie, których zginęli ludzi. – Interweniowała policja, zginęło 6 robotników. Kolejnego dnia, 4 maja doszło do kolejnego wiecu poparcia dla sprawy robotniczej. W jego trakcie doszło do eksplozji bomby, policja zaatakowała, rozbiła wiec, aresztowała jego organizatorów. Zostali oni szybko postawieni przed sądem i skazani na karę śmierci – opowiada, rozmówca Moniki Suszek. 

Na terenie Polski po raz pierwszy Święto Pracy obchodzono jeszcze w XIX wieku. – W zaborze austriackim i pruskim działalność partii socjalistycznym była dozwolona, o tyle w zaborze rosyjskim wszelka działalność związana z ruchem socjalistycznym była ona surowo tępiona, co jednak nie przeszkadzało w organizowaniu wieców i demonstracji – zaznacza Łukasz Sobechowicz


Polona.pl Polona.pl

***

Tytuł audycji: Zapraszamy na weekend
Prowadzi: Piotr Firan
Autor materiału reporterskiego: Monika Suszek
Data emisji: 01.05.2021
Godziny emisji: 08.20

gs

Polecane