Głosowanie w sprawie KPO. Sellin: mam nadzieję, że wszystkie ugrupowania zachowają się odpowiedzialnie

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

– Krajowy Plan Odbudowy, po przyjęciu przez Radę Ministrów na specjalnym posiedzeniu, został wysłany do Brukseli – przekonywał w Programie 3 Polskiego Radia poseł PiS Jarosław Sellin. – Warunek został spełniony, mam nadzieję, że we wtorek wszystkie ugrupowania zachowają się odpowiedzialnie i tego kłopotu, nie tylko Polsce, ale całej Unii Europejskiej, nie sprawią – dodał, w kontekście planowanego głosowania nad ustawą umożliwiającą ratyfikowanie unijnego Funduszu Odbudowy. Gośćmi "Śniadania w Trójce" byli także Anna Maria Żukowska z Lewicy, Paweł Poncyljusz z PO i Błażej Spychalski z Kancelarii Prezydenta. 

W piątek późnym wieczorem wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda poinformował, że Rada Ministrów przyjęła Krajowy Plan Odbudowy i ma go również już Komisja Europejska. W najbliższy wtorek, 4 maja, na dodatkowym posiedzeniu, Sejm zajmie się projektem ustawy w sprawie ratyfikacji decyzji o zwiększeniu zasobów własnych UE, która dotyczy Funduszu Odbudowy.

forum-0608591651 (1).jpg
Krajowy Plan Odbudowy przyjęty przez Radę Ministrów. Teraz ruch należy do Komisji Europejskiej

Swoje uwagi do Krajowego Planu Odbudowy zgłosiła m.in. Lewica. – Nasza suwerenna decyzja spotyka się z krytyką innych ugrupowań, które takiej decyzji nie podjęły, bo nie złożyły w terminie swoich uwag do KPO – podkreśliła poseł Lewicy Anna Maria Żukowska. Dodała, że Lewica nie byłą jedynym takim ugrupowaniem. - Swoje uwagi przedstawił także klub parlamentarny Polska 2050 - przypomniała. 

Pytana o komentarz do wypowiedzi Roberta Biedronia, który warunkował głosowanie 4 maja "za" planem rządu wysłaniem do 3 maja KPO do Brukseli, gość "Śniadania w Trójce" odparła, że takie były ustalenia. – My swoich ustaleń będziemy dotrzymywać, kiedy rząd dotrzyma słowa, na co liczymy i wyśle KPO do KE w takim kształcie, w jakim ustaliliśmy. Wtedy glosowanie może się odbyć 4 maja. Jeśli natomiast jest potrzebny czas na negocjacje, jeśli rząd uważa, że KPO powinien być skonsultowany z kimś, kto nie zdążył złożyć tych uwag, to rozumiem, że wtedy termin posiedzenia się przesunie – wskazała Anna Maria Żukowska. 

Czytaj także: 

Jarosław Sellin przypomniał, że "termin do wysłania programu w postaci KPO był do końca kwietnia. – Ten plan po przyjęciu przez Radę Ministrów na specjalnym posiedzeniu, został wysłany do Brukseli – wskazał. – Warunek został spełniony, mam nadzieję, że we wtorek wszystkie ugrupowania zachowają się odpowiedzialnie i tego kłopotu, nie tylko Polsce, ale całej Unii Europejskiej, nie sprawią. Ratyfikacja musi być przeprowadzona we wszystkich 27 krajach UE i każdy kraj jest bacznie obserwowany, czy taki kłopot sprawił. Pamiętajmy, że w UE są państwa nazywane skąpcami, które być może liczą na to, że w którymś kraju UE się ten plan wywróci (...) i będą zacierać ręce. Lepiej nie realizować ukrytej agendy Holandii, Austrii, czy krajów skandynawskich – podkreślił poseł PiS.

Jedynka Zbigniew Krysiak 1200.jpg
Dzięki środkom z Krajowego Planu Odbudowy Polska będzie się rozwijała najszybciej w Europie

– Uzgodnienia, które nastąpiły w środę, będą i są uwzględnione w Krajowym Planie Odbudowy. Mało tego, na piśmie swoje uwagi zgłosił także PSL - podkreślił gość "Śniadania w Trójce" i ocenił, że PSL, "przyzwyczajony do współrządzenia z PO, miota się teraz". – Natomiast uwagi o zwiększeniu funduszy, w tym Funduszu Odbudowy na rolnictwo zostały przyjęte, bo one zostały złożone na piśmie. Jedynym środowiskiem politycznym, które uwag na piśmie nie złożyło, a cały czas histeryzuje, że trzeba rozmawiać i słuchać opozycji, jest Platforma Obywatelska. Nie złożyła niczego na piśmie, nie było wiadomo, o czym z nimi rozmawiać - wskazał Jarosław Sellin. 

Paweł Poncyljusz wskazał, że "rząd nie uzgodnił z komisją wspólną rządu i samorządu działań i warunków, zawartych w postulatach z 18 marca, które zgłaszała Koalicja Obywatelska, jak również postulatów składanych przez Lewicę w swoich negocjacjach, a więc, by gro pieniędzy poszło w kierunku samorządów". – Z tego, co wiem, żadne uzgodnienia nie zostały podjęte między samorządowcami a rządem i chyba kolejna tura rozmów jest właśnie 4 maja. Jeśli mamy wtedy decydować o ustawie ratyfikacyjnej, a jednocześnie samorządy dalej z rządem rozmawiają, to coś jest nie po kolei – mówił gość Polskiego Radia. 

Czytaj także: 

Poseł PO zaznaczył, że "postulaty myśmy jako pierwsi zgłosili". – Czy one były na piśmie? Nie. Były w takiej samej postaci, w jakiej Lewica na samym początku postawiła swoje oczekiwania, zresztą - bardzo zbieżne – dodał. Pytany, dlaczego PO nie zorganizowała spotkania z premierem, by postulaty przybrały formę pisemną, odparł, że "nie chodzi o to, by brać udział w ustawce z Mateuszem Morawieckim". – Ustawce, która ma przykryć próbę zutylizowania tych pieniędzy na potrzeby polityczne, bo - nie mam wątpliwości i to wynika z KPO – że większość tych pieniędzy będzie albo przejadana i przetrawiana przez instytucje państwowe, na które dzisiaj rządzący mają pełny wpływ, albo przez spółki Skarbu Państwa – ocenił Paweł Poncyljusz. Zwrócił też uwagę, że "Sejm ma komisje, ma salę plenarną do tego, żeby na ten temat rozmawiać". – Odbyła się jedna debata, ograniczająca się do połajanek wobec opozycji. Komisje sejmowe są najlepszym miejscem, gdzie można na ten temat dyskutować. Dodał, że politycy PO będą brać udział w posiedzeniu 4 maja, ale "rząd może się spodziewać wniosków na samym początku".

KPO
Krajowy Plan Odbudowy. Znamy jego najnowszą wersję

– Jestem zaskoczony tym, co słyszę – mówił zaś Błażej Spychalski z Kancelarii Prezydenta. – Jeżeli słyszę, że partia, która rządzi ma nie odpowiadać za wydawanie środków... To kto ma odpowiadać? – pytał. Gość "Śniadania w Trójce" dodał, że "oczywiście, że będą włączeni  inni". – Partia, która mieni się najbardziej pro-europejską w polskim parlamencie, robi wszystko i kombinuje jak koń pod górę, żeby zagłosować przeciwko KPO. To jest coś, co jest chichotem historii (...) Trudno mi znaleźć dobre uzasadnienie stanowiska reprezentowanego przez Koalicję Obywatelską, chyba, że to jest na zasadzie "na złość mamie odmrożę sobie uszy". 

Posłuchaj

51:30
Paweł Poncyljusz (Koalicja Obywatelska), Jarosław Sellin (Prawo i Sprawiedliwość), Błażej Spychalski (Kancelaria Prezydenta) oraz Anna-Maria Żukowska (Lewica, Sojusz Lewicy Demokratycznej) o ustawie służącej ratyfikacji Funduszu Odbudowy i polskiej polityce ("Śniadanie w Trójce")
+
Dodaj do playlisty
+

 Więcej komentarza do ustawy umożliwiającej ratyfikowaniu Funduszu Odbudowy, w nagraniu. Zachęcamy do wysłuchania audycji. 

***

Audycja: Śniadanie w Trójce
Prowadzi: Beata Michniewicz
Goście:  Paweł Poncyljusz (Koalicja Obywatelska), Jarosław Sellin (Prawo i Sprawiedliwość), Błażej Spychalski (Kancelaria Prezydenta) oraz Anna-Maria Żukowska (Lewica, Sojusz Lewicy Demokratycznej)
Data emisji: 1.05.2021
Godzina emisji: 9.08

dn/mbl/gs

Polecane