Czy grill tradycyjny jest najzdrowszym rozwiązaniem?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Czy grill tradycyjny jest najzdrowszym rozwiązaniem?
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Alexander Raths

Część polskich gmin na podstawie komunikatu Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska zdecydowała się na wprowadzenie zakazu rozpalania grilla, w niektórych przypadkach nawet do końca roku. Nie musi to jednak oznaczać braku możliwości przygotowania potraw z rusztu.

kamper FREE 1200.jpg
Kamper lub houseboat: super opcje na majówkę!

26 kwietnia 2021 roku Główny Inspektorat Ochrony Środowiska wydał komunikat, informujący, że w niektórych częściach kraju istnieje ryzyko przekroczenia średniorocznego poziomu docelowego dla benzoapirenu. Jak wyjaśnia Marcin Podgórski, dyrektor Departamentu gospodarki odpadami, emisji i pozwoleń zintegrowanych w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego benzoapiren jest bardzo szkodliwą substancją, silnie oddziałującą na nasze samopoczucie, a co istotniejsze powodującą raka. – Jednym z działań zaradczych jest ograniczenie rozpalania ognisk i grilli – mówi. 

Posłuchaj

2:31
O czym powinniśmy pamiętać grillując, nie tylko w trakcie majówki? (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

shutterstock kobiety telefony 1200.jpg
Cyfrowy detoks. Jak mądrze zarządzać czasem, który spędzamy z telefonem?

Skąd taka szkodliwość grilli tradycyjnych? – Dochodzi tam do spalania paliwa stałego, w wyniku czego do powietrza znajdującego się w bezpośrednim sąsiedztwie grilla trafiają znacznie niekiedy ilości pyłu zawieszonego i zawartych w nim wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych. Wiele z nich to substancje o udowodnionym oddziałaniu kancerogennym – zaznacza dr hab. inż. Artur Badyda z Wydział Instalacji Budowlanych, Hydrotechniki i Inżynierii Środowiska Politechniki Warszawskiej.

Jeśli chcemy nadal cieszyć się grillowanym jedzeniem, przy jednoczesnym dbaniu o zdrowie, warto rozważyć zmianę używanego grilla z tradycyjnego na gazowy lub elektryczny, bo w ich przypadku emisja pyłów jest znikoma. 

– Jak wskazują różne badania prowadzone wśród użytkowników grilli, zarówno tradycyjnych, jak i gazowych czy elektrycznych, potrawy przygotowywane na każdym z rodzajów grilla mają zbliżone walory smakowe. Nie widać zatem żadnych istotnych zalet grilli tradycyjnych zasilanych węglem drzewnym czy brykietami z węgla drzewnego – przekonuje dr hab. inż. Artur Badyda. 

SkutecznieTv/Obiad Na Weekend #007​ | Soczyste udka z grilla :: Skutecznie.Tv [HD]

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Mateusz Drozda
Autorka materiału reporterskiego: Maciej Domański
Data emisji: 30.04.2021
Godzina emisji: 7.23

gs

Polecane