Milva, Profesor, Fryderyki i niespodzianki

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Milva, Profesor, Fryderyki i niespodzianki
MilvaFoto: Paweł Frent

To szczególne wydanie "TPK", gdyż przypadło nam w udziale spotkanie na pograniczu: kończącego się kwietnia i rozpoczynającej się majówki. W tym roku maj będzie miesiącem wychodzenia z "zamknięcia". Na jak długo? Sporo zależy od nas. Kultura wychodzić będzie z sieci do realu stopniowo. Na razie nie możemy zaplanować pójścia do teatru czy kina. Na wizytę w muzeum lub galerii musimy poczekać jeszcze dwa tygodnie.


Posłuchaj

1:54:23
Rozpoczęcie majówki 2021 w TPK (Trójka Pod Księżycem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

W tej sytuacji postanowiliśmy coś podsumować, coś zapowiedzieć i – generalnie – zaczynać już majówkę 2021.

Gala Fryderyków 2021, czyli nagród środowiska muzycznego z marca została przesunięta na – wydaje się – realny termin przełomu czerwca i lipca. Liczba kategorii i nominacji w każdej z nich jest imponująca. Prezentując nominowanych, dokonaliśmy naturalnie wyboru. To pierwszy temat muzyczny tej ostatniej kwietniowej nocy 2021 roku.

Drugi temat muzyczny – tak składa się od wielu już tygodni – był pożegnaniem. 23 kwietnia odeszła Milva. Jej obecność na koncertach i spektaklach muzycznych w Polsce zawdzięczaliśmy profesorowi Józefowi Opalskiemu, zafascynowanemu jej głosem, jej artystycznym kreacjom nade wszystko w jednym z najsłynniejszych teatrów Europy – Piccolo Teatro di Milano.

Milva  Foto: Paweł Frent Milva Foto: Paweł Frent

Milva po raz pierwszy wystąpiła w Polsce w 1996 roku na V Festiwalu Teatrów Europy w Krakowie. Byliśmy tam, nadawaliśmy relacje ze Starego Teatru. To był "złoty" czas kultury, odradzającej się po kryzysie lat 80. Wizyta Milvy w Krakowie kojarzy się zarazem z tym szczęśliwym czasem tworzenia się nowego teatru w Polsce. Profesor Józef Opalski wspominał Milvę w tym wydaniu "TPK". Gościliśmy go w naszym ogródku, gdyż przybył z Krakowa, by prowadzić w Teatrze Polskim w Warszawie próby do spektaklu "Savannah Bay", zrealizowanego w koprodukcji z Narodowym Starym Teatrem.

Prof. Józef Opalski  Foto: Kuba Sadowski Prof. Józef Opalski Foto: Kuba Sadowski

Możemy też ujawnić, że chodzi o jeszcze jeden nasz powrót do serialu TVP "Osiecka". Na spotkanie to czekaliśmy długo i w "TPK" je zrelacjonowaliśmy. Kto dotrwał z nami do końca wydania, sądzimy, że nie żałował. Dodajmy: owo spotkanie, w tej konfiguracji, raczej nie ma szans na powtórkę, chociaż…

Wiosna w Trójkowym ogródku Foto: Barbara Marcinik Wiosna w Trójkowym ogródku Foto: Barbara Marcinik

Czy udało nam się coś jeszcze zapowiedzieć, w sytuacji, kiedy na kolejną "dehibernację" kultury przyjdzie jeszcze poczekać?

Zapraszamy i życzymy radosnego, choć rozsądnego, świętowania.

***

Tytuł audycji: Trójka pod Księżycem
Prowadzą: Barbara MarcinikPiotr Majewski
Wydawca: 
Kuba Sadowski 
Data audycji: 30.04.2021
Godzina audycji: 00.04

(tekst: Barbara Marcinik)

Polecane