Komeda, Duke i Ella – jubileusze jazzowych legend

 • Facebook
 • Twitter
 • Wykop
 • Mail
Komeda, Duke i Ella – jubileusze jazzowych legend
Gra na fortepianieFoto: Shutterstock / Nomad_Soul

Twórczość Krzysztofa Komedy, Duke'a Ellingtona i Elli Fitzgerald stanowiła oś tego wydania audycji Piotra Majewskiego. W tym tygodniu przypada rocznica urodzin tych trojga wybitnych, nieżyjących już artystów jazzowych.

– Twórca polskiej szkoły jazzu, dla wielu, którzy jego muzykę traktują jako fundament europejskiej awangardy, wciąż niezmiennie duchowy przewodnik. Siła jego muzyki, jej moc oddziaływania na kolejne pokolenia artystów i słuchaczy sprawia, że Krzysztof Komeda Trzciński wciąż jest obecny – mówił gospodarz audycji o sławnym kompozytorze urodzonym 27 kwietnia 1931 roku.  

Artysta mający w dorobku wiele wybitnych dzieł muzyki filmowej (m.in. słynną "Kołysankę" z "Dziecka Rosemary" Romana Polańskiego) zmarł tragicznie w wieku 38 lat. Jego twórczość do dziś inspiruje wielu wykonawców, m.in. Marysię Sadowską i Leszka Możdżera, którzy pojawili się w tym wydaniu "Między dniem a snem".

Leszek Możdżer – "The Law and the Fist", źródło: YouTube / TTTLMusic

29 kwietnia mija 122 rocznica urodzin Edwarda Kennedy'ego Ellingtona. – Od najmłodszych lat zainteresowany muzyką, a w szczególności rodzącym się wtedy jazzem, uciekł z Waszyngtonu i opływającego w dostatki rodzinnego domu. Nienagannemu wychowaniu i manierom, z jakich zasłynął w środowisku różnej proweniencji muzyków w Nowym Jorku, do którego się przeniósł, zawdzięczał swój przydomek "książę" czyli Duke – to jedna z ciekawostek z życiorysu legendarnego jazzowego pianisty, zdradzonych przez Piotra Majewskiego. 

"Muzycznym i wokalnym fenomenem" nazwał gospodarz audycji kolejną jubilatkę, Ellę Fitzgerald, urodzoną 25 kwietnia 1917 roku. Gdyby ktoś miał wątpliwości co do tych słów, powinien posłuchać zaprezentowanych w programie czterech utworów tej wyjątkowej artystki, a szczególnie koncertowej "One Note Samby", wykonanej z towarzyszeniem tria Tommy'ego Flanagana. 


Posłuchaj

51:30
Komeda, Duke i Ella (Między dniem a snem/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Lista utworów: 

 1. Krzysztof Komeda – "Moja ballada"
 2. Marysia Sadowska – "Roman II"
 3. Leszek Możdżer – "The Law and the Fist"
 4. Duke Ellington – "C Jam Blues"
 5. Steps Ahead – "In a Sentimental Mood"
 6. Duke Ellington – "Haupe"
 7. Ella Fitzgerald – "Take the A Train"
 8. Ella Fitzgerald – "A-Tisket, A-Tasket"
 9. Ella Fitzgerald – "One Note Samba"
 10. Ella Fitzgerald – "Ev'ry Time We Say Goodbye"

***

Tytuł audycji: Między dniem a snem
Prowadzi: Piotr Majewski
Data emisji: 28.04.2021
Godzina emisji: 23.08

kc

Polecane