Scena Teatralna Trójki: po obu stronach drzwi [POSŁUCHAJ]

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Scena Teatralna Trójki: po obu stronach drzwi [POSŁUCHAJ]
Krszysztof Gosztyła i Anna CieślakFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Nic bardziej oczywistego i dotykalnego niż drzwi, a jednak mają one także swój wymiar symboliczny, metafizyczny. Mogą bowiem nie tylko zamykać konkretną przestrzeń, ale i otwierać się na inną rzeczywistość.


Posłuchaj

54:39
Po obu stronach. "Drzwi" (Scena Teatralna Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

czarnik marcin straczek katarzyna 1200.jpg
"W nocy lepiej widać głosy". Premiera na STT [POSŁUCHAJ]

O tym właśnie jest słuchowisko, którym o t w o r z y l i ś m y  maj na "Scenie Teatralnej Trójki". Wybieraliśmy z Archiwum Polskiego Radia sztukę Wojciecha Fułka, w reżyserii Janusza Kukuły, której premiera odbyła się w 2012 roku w Programie 1 Polskiego Radia.

Słuchowiska, prezentowane na "Scenie Teatralnej Trójki", planujemy tak, że układają się w cykle. "Drzwi" stanowią część tryptyku sopockiego autora. W Wielkanoc prezentowaliśmy jego część, opowiadającą o czasie. Tak też składa się, że "Drzwi" korespondują zarazem z naszą kwietniową premierą, gdyż w obu słuchowiskach pojawiają się… radio i kontekst biblijny.

Akcja sztuk Wojciecha Fułka osadzona jest przeważnie w miejscu jego urodzenia, czy szerzej – na Pomorzu. Interesuje się on różnymi aspektami historii tych miejsc: architekturą, muzyką (historia polskiego rocka), literaturą. Obserwowane przez niego na przykład sopockie kamienice mogą stanowić źródło ciekawych opowieści, ich drzwi – także. Próbuje on jednak to, co widzialne, odczytywać na różne sposoby. Drzwi więc otwiera za pomocą rozmaitych kluczy, przywołując między innymi poetę Williama Blake’a. To esej angielskiego poety (1757-1827) zainspirował Aldousa Huxleya, jego "The Doors of perception" z 1954 roku. Huxley z kolei inspirował hippisów oraz zespół The Doors. 


Uroboros - gosztyła ferency 663x364.jpg
Uroboros – pętla czasu [POSŁUCHAJ]Przed prezentacją sztuki zaprosiliśmy e na krótkie spotkanie z jej autorem, Wojciechem Fułkiem  i z reżyserem, Januszem Kukułą.


Na słuchowisko "Drzwi" Wojciecha Fułeka zaprosiliśmy w  niedzielę (2 maja) o godz. 20.05. 

(Tekst: Barbara Marcinik) 

***

Poniżej – artykuł, który towarzyszył premierze słuchowiska (Program 1  - 26.09.2012)

Zapraszamy na premierę słuchowiska Wojciecha Fułka "Drzwi".

Autor:
Wojciech Fułek

Reżyser:
Janusz Kukuła

Realizator:
Paweł Szaliński

Opracowanie muzyczne:
Tomasz Obertyn

Obsada:
Krzysztof Gosztyła (Pan X), Anna Cieślak (Joanna-dziennikarka radiowa), Elżbieta Kijowska (Berenika), Joanna Jeżewska (Magdalena), Grzegorz Kwiecień (Krzysiek), Andrzej Blumenfeld (Samuel)

Metafizyczna opowieść o przenikaniu kultur i poszukiwaniu nadziei.

Joanna, młoda dziennikarka radiowa (Anna Cieślak) po raz pierwszy może zrealizować samodzielną pracę reportażową. Chce zrobić reportaż o drzwiach, które według niej są pojemną metaforą różnych aspektów życia. By zrealizować swój reportaż, wybiera się do Pana X (Krzysztof Gosztyła), którego drzwi wydają jej się wyjątkowo interesujące. Spotkanie z dojrzałym mężczyzną, erudytą, znacząco wpływa na jej pracę i życie…


Polecane