Lwów w sercu gawędziarza

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Lwów w sercu gawędziarza
Lwów - widok z wieży ratuszowejFoto: Wikipedia/Lestat(Jan Mehlich)

17 września Polakom mieszkającym we Lwowie zawalił się świat. O mieście, którego już nie ma przypomina w swoich opowieściach Witold Szolginia.

Posłuchaj

Lwowskie gawędy
+
Dodaj do playlisty
+

Witold Szolginia to autor popularnych gawęd o przedwojennym Lwowie emitowanych w latach 1989-1996 na antenie Trójki zatytułowanych "Krajobrazy serdeczne". Z czasem przeobraziły się one w ośmioczęściowy cykl książek "Tamten Lwów". Dziś są one wznawiane, właśnie ukazał się tom pierwszy "Oblicze miasta".

- Mamy opasłe tony poświęcone historii Lwowa, przez które trudno przebrnąć, bo są napisane językiem trudnym do czytania. Natomiast Szolginię czyta się lekko, jak powieść przygodową – zgodnie stwierdzili goście w studio. Dodali, że to piękna opowieść pisana sercem, którą można przeczytać w jeden wieczór.   

Autor „Tamtego Lwowa” był osobą niezwykle barwną. Lwowianin, architekt, poeta, erudyta i współzałożyciel Towarzystw Miłośników Lwowa, był ostatnim, który potrafił nie tylko mówić, ale też pisać wiersze w bałaku, czyli niezwykłej gwarze lwowskiej. - Dziś nie sposób je nawet przeczytać, bo wydaje się to sztucznie – przypomnieli goście.

Alina Czerniakowska, reżyserka filmu o Szolginie wspominała, że w jego warszawskim mieszkaniu pełno było pamiątek po Lwowie. – Miał Lwów w sercu – mówiła. Dodała, że swój film o tym mieście zaczęła kręcić tylko dlatego, że posłuchała jak Szolginia o nim opowiada. 

Tomasz Kozłowski, którego rodzina pochodzi ze Lwowa wspominał w studiu swoje dzieciństwo. – Wychowałem się w lwowskim saloniku, który urządziła moja mama spraszając do siebie lwowiaków na rozmaite herbatki i spotkania. Z czasów młodości wspominam wizyty pana Witolda oraz Jerzego Michotka, lwowiaka znanego m.in. z serialu "Dom" i jego ballady lwowskie – mówił.

- Historyków lepszych czy gorszych będziemy mieli zawsze, ale już nie będzie drugiego Witolda Szolginia - najlepiej podsumowała dyskusję o autorze cyklu „Tamten Lwów”, Alina Czerniowska.

O Witoldzie Szolginie rozmawiali w studiu: Alina Czerniakowska, reżyserka filmu o autorze radiowych gawęd, Andrzej Kaczorowski, dziennikarz, autor wstępu do jego książki oraz Tomasz Kozłowski, kolekcjoner pamiątek z polskich Kresów.

Audycji "Klub Trójki" można słuchać od poniedziałku do czwartku o 21.00.

Aby wysłuchać całej audycji wystarczy kliknąć "Lwowskie gawędy” w boksie "Posłuchaj".


(miro)   

Polecane