"Granatowe Góry" Jerzego Pilcha. Festiwal Słowa poświęcony pamięci pisarza

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
 "Granatowe Góry" Jerzego Pilcha. Festiwal Słowa poświęcony pamięci pisarza
Jerzy Pilch. Warszawa 2006 rokFoto: Jan Rolke/FORUM

Pierwsza edycja Festiwalu Słowa im. Jerzego Pilcha "Granatowe Góry" odbędzie się w Wiśle. Wydarzenie ma upamiętnić urodzonego w Beskidzie Śląskim pisarza. Data festiwalu pokrywa się z pierwszą rocznicą śmierci autora. Jak będzie przebiegać wydarzenie? Czego mogą spodziewać się fani twórczości Pilcha? 

Jerzy Pilch – pisarz, publicysta, felietonista, dramaturg i scenarzysta filmowy. Laureat wielu nagród w tym Literackiej "Nike" za powieść "Pod Mocnym Aniołem". W pierwszą rocznicę śmierci pisarza, w jego rodzinnej miejscowości, odbędzie się festiwal poświęcony jego pamięci.

– "Granatowe góry", które pojawiają się w prozie Pilcha, to nawiązanie do Wisły. Organizujemy wydarzenie, które nie tylko ma uczcić pamięć pisarza, ale też skupić się wokół słowa, czyli tego, co było dla niego najważniejsze – wyjaśniła Katarzyna Czyż-Kazimierczak, dyrektor Wiślańskiego Centrum Kultury. – Po śmierci Jerzego Pilcha pojawiło się mnóstwo głosów w naszej miejscowości. Pomysłów na uczczenie jego pamięci było kilka, m.in. postawienie pomnika czy ławeczki. Nie do końca sklejało nam się to jednak z postacią Pilcha. Uznaliśmy, że to właśnie festiwal będzie najbardziej odpowiednią formą – dodała. 


Posłuchaj

13:06
"Granatowe Góry" Festiwal Słowa im. Jerzego Pilcha w pierwszą rocznicę śmierci pisarza (Trójka przed południem)
+
Dodaj do playlisty
+

Jerzy Pilch BW 1200.jpg
Jerzy Pilch o sobie, życiu i literaturze

Wisła

– Jerzy Pilch często opowiadał historię o tym, jak bardzo bał się pierwszego spotkania autorskiego, które zorganizowane zostało w Wiśle. Miało ono miejsce pod koniec lat dziewięćdziesiątych. Wielokrotnie mówił o uldze, jaką odczuł, gdy okazało się, że sala jest wypełniona mieszkańcami, a ich nastawienie pozytywne. Pisarz obawiał się negatywnych komentarzy po tym, jak jego dzieła budziły kontrowersje w lokalnej społeczności – mówił Andrzej Drabik, dyrektor festiwalu. 

"

Dlaczego festiwal nazywa się "Granatowe Góry"? Granatowe Góry to symboliczny, kontrastowy i nieco ironiczny obraz...

Opublikowany przez Festiwal Słowa im. Jerzego Pilcha Granatowe Góry Czwartek, 1 kwietnia 2021

Festiwal Słowa

– Zaproszenie na festiwal przyjęło ponad sześćdziesięciu pisarzy. Mogę powiedzieć, że w maju, w Wiśle zgromadzi się polska czołówka, a to dopiero pierwsza edycja. W wydarzeniu wezmą udział m.in. Szczepan Twardoch, Wojciech Jagielski, prof. Ryszard Koziołek czy Anna Dziewit-Meller. Festiwal stworzy również okazję, by posłuchać opowiadań o Śląsku Cieszyńskim oraz o świecie. Jerzy Pilch był fanem piłki nożnej. Z tego powodu organizujemy mecz "Pilchowie vs Reszta świata". Osób o tym nazwisku w Wiśle mieszka sporo. Chętni zbiorą się i stoczą bój z obecnymi na festiwalu pisarzami oraz zebranymi gośćmi – zdradził Andrzej Drabik. 

"

Czym jest festiwal Granatowe Góry? Chcemy podyskutować o prozie Jerzego Pilcha. Zbudować społeczność wokół jego...

Opublikowany przez Festiwal Słowa im. Jerzego Pilcha Granatowe Góry Wtorek, 30 marca 2021

Spotkania

– Mamy nadzieję, że w większości punktów uda nam się spotkać z gośćmi twarzą w twarz. Liczymy, że sytuacja pozwoli na zorganizowanie festiwalu zgodnie z pierwotnymi założeniami. Oczywiście jesteśmy przygotowani na plan awaryjny. Część spotkań dostępna będzie w sieci  podsumowała Katarzyna Czyż-Kazimierczak.


"

Niedługo więcej szczegółów. Stay tuned! Na razie mamy przyjemność zaprezentować plakat z pięknym zdjęciem, które zrobił Jacek Poremba. To jeden z ostatnich portretów Jerzego Pilcha.

Opublikowany przez Festiwal Słowa im. Jerzego Pilcha Granatowe Góry Poniedziałek, 29 marca 2021

 

Festiwal Słowa im. Jerzego Pilcha "Granatowe Góry" odbędzie się w Wiśle w ostatni weekend maja. Szczegóły dotyczących wydarzenia dostępne są na stronach internetowych organizatora. 

***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Gabriela Andrychowicz
Gość: Katarzyna Czyż-Kazimierczak (dyrektor Wiślańskiego Centrum Kultury), Andrzej Drabik (dyrektor Festiwalu Słowa im. Jerzego Pilcha "Granatowe Góry")
Data emisji: 28.04.2021
Godziny emisji: 09.23, 09.32

zch

Polecane