Kosmiczne obchody Roku Stanisława Lema

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Kosmiczne obchody Roku Stanisława Lema
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/ Kent Weakley

We wrześniu 2021 roku przypada setna rocznica urodzin Stanisława Lema, klasyka polskiej i światowej literatury science fiction. Wśród wielu sposobów uhonorowania tego wybitnego twórcy - znalazł się także ten niezwykły, choć zarazem najbardziej oczywisty.


Lem Stanisław Forum 1200.jpg
Polska Agencja Kosmiczna włącza się w obchody Roku Stanisława Lema

Rok 2021 został ustanowiony Rokiem Stanisława Lema. Jego świętowanie obejmuje różnego rodzaju spotkania, prelekcje, dyskusje, pokazy, seminaria, projekcje oraz festiwale w kraju i na świecie. Kilka dni temu, wraz z astronautami ze SpaceX Crew-2, w kosmos poleciała kapsuła upamiętniająca tego wybitnego polskiego pisarza. Pomysł narodził się w Polskiej Fundacji Fantastyki Naukowej.


Posłuchaj

11:47
Tajemnicza kapsuła upamiętniająca Stanisława Lema poleciała w kosmos! (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

– Sam pomysł wydawał się jak najbardziej oczywisty: mamy Rok Lema, a zarazem możliwość uczestnictwa w misji kosmicznej (od 2012 roku Polska jest członkiem Europejskiej Agencji Kosmicznej), więc należy te dwa elementy połączyć – tłumaczy genezę inicjatywy Wojciech Gunia, pisarz fantastyczny, członek Polskiej Fundacji Fantastyki Naukowej. – Kosmiczna sceneria, z którą kojarzymy Lema, wydaje się najbardziej odpowiednia, aby go upamiętnić – wskazuje.

SpaceX Crew-2 docking/YouTube SciNews


– Od pomysłu do jego realizacji droga była długa, choć nie tak wyboista, jak mogłoby się wydawać. Stanisław Lem jako myśliciel i artysta ma na tyle ugruntowaną pozycję w świecie, że w zasadzie na wszystkich szczeblach decyzyjnych spotykaliśmy się z entuzjazmem i gotowością pomocy – dodaje Trójkowy gość.

SpaceX Crew-2 hatch opening/YouTube SciNews


Nie chciał jednak zdradzić, co się znajduje w przekazanej astronautom kapsule: to tajemnica, która zostanie ujawniona dopiero we wrześniu, kiedy będą się odbywać główne obchody. – Chcielibyśmy, aby to było upamiętnienie godne pisarza, który w swojej twórczości zgłębiał nie tylko kosmos, ale też miejsce człowieka w kosmosie – mówi Wojciech Gunia. – Na pewno będzie to upamiętnienie efektowne: o to się postaramy – zapewnia.

Rok Lema/YouTube Stanisław Lem

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Piotr Łodej
Data emisji: 27.04.2021
Godzina emisji: 12.35, 12.44

pr

Polecane