Metafizyczna wycieczka na Kubę z Tomkiem Torresem

 • Facebook
 • Twitter
 • Wykop
 • Mail
Metafizyczna wycieczka na Kubę z Tomkiem Torresem
Tomasz TorresFoto: Forum / Krzysztof Kuczyk

Dlaczego Polakom trudno grać salsę, co dają perkusiście karaibskie korzenie i jak po akademii jazzowej zostać instruktorem tańca – tego wszystkiego można się dowiedzieć od Tomka Torresa, gościa audycji Mateusza Krautwursta, okraszonej dużą dawką najlepszych kubańskich rytmów.

Choć urodzony w Sosnowcu, a wychowany w Bytomiu, Tomasz Torres ma w żyłach wystarczająco dużo kubańskiej krwi, aby uchodzić za eksperta w dziedzinie muzyki kojarzonej z tą gorącą wyspą. Jak twierdzi, mimo pozornej swobody, karaibskie utwory mają precyzyjnie określoną konstrukcję i rytmikę, którą trudno podrobić muzykom z innych części świata. – Kubańczyka nie oszukasz. Jak pójdzie na koncert polskiej kapeli, która chce grać salsę, to wystarczy, że clave będzie nie takie jak trzeba i już się wszystko posypie.

Afromental – "Rock&Rollin' Love", źródło: YouTube / KurpiszImpresariat

Syn Jose Torresa, na co dzień perkusista grupy Afromental, przyznaje, że swego czasu chciał się odciąć od swoich kubańskich korzeni i grać w stylu muzyków europejskich i północnoamerykańskich. Ten okres ma już jednak za sobą. – Po wielu rozmowach z ludźmi, których bardzo szanuję i którzy są świetnymi artystami, doszedłem do wniosku, że bez sensu jest chować to, co mam wyjątkowego – mówi Tomek.  

Gość Mateusza Krautwursta odpowiedział też na pytania o to, czy ma zamiar nagrać solową płytę i czy zespół Afromental stworzy coś w kooperacji z kubańskimi muzykami. Opowiedział również, jak dzięki mamie złapał tanecznego backyla i stał się dyplomowanym instruktorem tańca. Całość audycji ubarwiły karaibskie rytmy piosenek wybranych osobiście przez Tomka Torresa.


Posłuchaj

51:26
Gorąca krew Tomka Torresa (Serdeczne dźwięki/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Lista utworów:

 1. Haila – "Sobre Una Tumba Una Rumba"
 2. Jose Torres y Salsa Tropical – "Dandole La Vuelta Al Mundo"
 3. Bamboleo – "Opening"
 4. Mercadonegro – "Llego La Hora"
 5. Elio Reve y Su Charanga – "Fresquecito.com"
 6. Giraldo Piloto y Klimax – "Cuba"
 7. Alexander Abreu y Havana D' Primera – "Resumen De Los 90"
 8. Manolito Simonet y Su Trabuco – "Locos Por Mi Habana"
 9. Maraca – "Yoruba Song"

***

Tytuł audycji: Serdeczne Dźwięki
Prowadzi: Mateusz Krautwurst
Gość: Tomasz Torres (muzyk)
Data emisji: 26.04.2021
Godzina emisji: 23.07

kc

Polecane