Przedwojenna Warszawa w kolorze. Jak powstał wyjątkowy film? [POSŁUCHAJ]

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Przedwojenna Warszawa w kolorze. Jak powstał wyjątkowy film? [POSŁUCHAJ]
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/HappyRichStudio

Warszawski fotograf i informatyk, Mariusz Zając, nie marnował czasu spędzonego w domu z powodu pandemii. Wolny czas poświęcił starym zdjęciom i filmom dokumentującym stolicę. Za pomocą specjalnych programów komputerowych tchnął w nie nowe życie.

W trakcie trwania pandemii COVID-19 bohater reportażu znalazł film pokolorowany przez Denisa Shiryaeva – był to pierwszy firm braci Lumière z wjazdu pociągu na stację w La Ciotat. – Zaintrygowała mnie technika, którą on to wykonał. Zrobił to przy pomocy programu komputerowego. Do tej pory wszystkie kolorowane filmy były wykonywane od początku do końca technikami ręcznymi. Półtora roku temu pojawiło się narzędzie, które ten proces mocno usprawnia – mówi Mariusz Zając, przyznając, że od razu zaczął się zastanawiać, jaki efekt można by uzyskać, stosując tę technikę do zdjęć Warszawy, z której pochodzi. 

Posłuchaj

10:15
Życie zatrzymane w kadrze. Przedwojenna Warszawa w kolorze (Reportaż/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Deoldify videos/[DeOldified] Arrival of a Train at La Ciotat (The Lumière Brothers, 1896)  

Gdy podzielił się efektami swojej pracy na portalu społecznościowym, pojawiły się pierwsze telefony od osób oczarowanych jego pracą, co sprawiło, że postanowił szukać dalszych możliwości rozwoju. – Zacząłem się interesować tą tematyką, szukać kolejnych zdjęć, bo bardzo istotna jest jakość skanów – wyjaśnia. Z czasem postanowił pokolorować film. Pierwsze efekty nie wzbudziły u autora entuzjazmu. Fragmenty mniej udane, o nienaturalnej kolorystyce, zasłonił prezentacją zdjęć, łącząc w swojej pracy elementy statyczne i ruchome. 

PRZEDWOJENNA WARSZAWA W KOLORZE | WARSAW 1939 | REMASTERING CYFROWY / Z A J A C F O T O . C O M

Dzięki żmudnej pracy i aplikacjom opierającym się na sztucznej inteligencji stworzył świat, który już nie istnieje, pokazując piękno miasta z 1939 roku w całej krasie. – Jest to zlepek fragmentów filmów różnych autorów – dodaje Mariusz Zając. Obecnie trwają przygotowania do powstania pierwszej w Polsce cyfrowej galerii, która będzie się mieścić w budynku fabryki Norblina. 

***

Posłuchaj także innych reportaży emitowanych w Trójce >>

***

Tytuł reportażu: "Kolorowe miasto" 
Autorka reportażu: Grażyna Wielowieyska 
Data emisji: 28.04.2021
Godzina emisji: 17.45

gs


Polecane