Żona Ryszarda Szurkowskiego pomaga poszkodowanym kolarkom [POSŁUCHAJ]

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Żona Ryszarda Szurkowskiego pomaga poszkodowanym kolarkom [POSŁUCHAJ]
Zdjęcie ilustracyjne Foto: shutterstock

Ryszard Szurkowski to legenda polskiego kolarstwa: dwukrotny wicemistrz olimpijski, czterokrotny medalista mistrzostw świata oraz dwunastokrotny mistrz Polski. Po zakończeniu kariery zawodniczej wciąż był związany z kolarstwem jako trener, działacz sportowy. Zmarł w lutym 2021 roku w wyniku choroby nowotworowej.


RYszard Szurkowski 1200.jpg
Ryszard Szurkowski: wspomnienie o kolarskim mistrzu

Katarzyna Konwa i Rita Malinkiewicz to kolarki, w które podczas treningu uderzył samochód. Kobiety cudem uszły z życiem, jednak wciąż potrzebują rehabilitacji. Aby pomóc, Iwona Arkuszewska-Szurkowska, żona Ryszarda Szurkowskiego, zdecydowała się przekazać im sprzęt, którego używał jej mąż, kiedy sam uległ groźnemu wypadkowi.


Posłuchaj

10:10
Być potrzebnym (Reportaż/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Do wypadku pana Ryszarda doszło w Kolonii 10 czerwca 2018, podczas jednego z wyścigów organizowanych dla tzw. weteranów. Polski kolarz trafił natychmiast do szpitala i przeszedł kilka operacji. Sprzęt rehabilitacyjny, którego później używał, trafił do potrzebujących go kolarek.

– To było trudne emocjonalnie, bo jednak nie mieliśmy dużo czasu, aby się tym sprzętem w pełni nacieszyć. Ale widać było, że ćwiczył na nim z bardzo dużym zaangażowaniem – wspomina pani Iwona Arkuszewska-Szurkowska. – Samo przekazanie było bardzo emocjonalne, bo wszystkie rzeczy, które są u nas w mieszkaniu, z czymś się kojarzą. I ten sprzęt kojarzył mi się z ćwiczącym, walczącym o powrót do zdrowia mężem – dodaje.

Pani Iwona nie miała jednak żadnych wątpliwości i ani chwili się nie wahała: – Wiedzieliśmy o tym wypadku i wiem, że mąż też się bardzo tym przejął – opowiada. – Wiele osób nie ma takich możliwości, aby zafundować sobie sprzęt, czasem nawet najprostszy. W takiej sytuacji pomoc jest ważna i cenna. Myślę, że każdy, kto był w podobnej sytuacji, zrobiłby to samo – mówi.


***

Tytuł reportażu: Być potrzebnym
Autorka reportażu: 
Joanna Bogusławska
Data emisji:
27.04.2021
Godzina emisji:
17.45

pr

Polecane