Autostrada Panamerykańska

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Autostrada Panamerykańska
Autostrada PanamerykańskaFoto: Dmitry Gritsenko/shutterstock

To jedna z najpiękniejszych tras na świecie! Jej pokonanie umożliwi Ci przeżycie przygód niedostępnych dla zwykłych zjadaczy chleba, a widoki z auta zapamiętasz na całe życie. Gwarantujemy! 

Autostrada Panamerykańska to najdłuższa drogą (a właściwie sieć dróg) na świecie! Ma około 48 tys. kilometrów i przebiega przez 17 państw, wielkie góry, rozległe doliny i bezludne pustynie. Trasa biegnąca od kręgu polarnego na Alasce do miasta Ushuaia w Argentynie oferuje niedostępny nigdzie indziej „przegląd” wszystkich możliwych stref klimatycznych na świecie!

Jednym z miejsc przez które przebiega Autostrada Panamerykańska jest Przesmyk Darien – to bagnista dżungla oddzielająca Panamę od Kolumbii. Miejsce jest również zwane "ziemią niczyją" i mimo upływu lat jego pokonanie nadal jest wyzwaniem, z którym nie wszyscy sobie radzą. Droga na południu Panamy się urywa nagle i zamienia w gęstą i (wydawałoby się) nieskalaną obecnością człowieka dżunglę. W przeszłości problemem nie do przejścia były przeszkody środowiskowe. We wczesnych latach dziewięćdziesiątych powrócono do planów przedłużenia autostrady, ale uniemożliwili to uzbrojeni przemytnicy narkotyków. Dziś najlepszą i w zasadzie jedyną względnie bezpieczną opcją ominięcia Przesmyku Darien jest droga morska. Korzystając ze wsparcia statku dostaniemy się do Kolumbii i wrócimy na trasę.

Posłuchaj

0:42
Drogi w Andach (Archiwum PR)
+
Dodaj do playlisty
+

-


Przejechanie całej Autostrady Panamerykańskiej jest nie lada wyzwaniem. Jej długość oraz rozciągłość geograficzna generuje liczne niebezpieczeństwa. Daje jednak szansę na zwiedzenie ogromnej części świata i zobaczenie czegoś, co w Polsce i Europie nigdy nie będzie dostępne – krajobrazów od tajgi i tundry na Alasce, przez prerie w Stanach Zjednoczonych, aż po lasy deszczowe w Ameryce Środkowej. Czy warto? Nie przekonasz się, dopóki nie spróbujesz!


Konrad Choroszucha


CZYTAJ TAKŻE:

Polecane