Co zmienić, aby zadbać o klimat Ziemi?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Co zmienić, aby zadbać o klimat Ziemi?
Zmiana klimatuFoto: pixabay

Temperatura na Ziemi wzrasta, naukowcy próbują przekonać nas do zmiany stylu życia. Pandemia paradoksalnie w tym pomaga, bo emisja zanieczyszczeń, choćby z transportu lotniczego, została ograniczona. Ale to wciąż za mało: kolejne kraje, ostatnio USA, deklarują redukcję emisji CO2 do 2030 roku. A co robić tu i teraz, jakie rozwiązania stosować? O tym dyskutowano na konferencji ToGetAir w Warszawie.


shutterstock_mikroplastik 1200.jpg
Mikroplastik: przekleństwo mórz i oceanów

Zmiany w polityce klimatycznej, inwestycje w energetykę odnawialną oraz ekotrendy w produkcji przemysłowej - to m.in. tematy dyskusji panelowych na trzydniowej konferencji ToGetAir. Z jednej strony eksperci zastanawiali się np., czym zastępować paliwa kopalne: węgiel, ropę naftową czy gaz ziemny, a z drugiej – poszukiwali rozwiązań ograniczających zużycie energii. W tym ma pomóc tzw. internet rzeczy.


Posłuchaj

3:34
Konferencja ToGetAir: co zrobić dla klimatu? (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

– Sądzę, że jesteśmy przed rewolucją. Oceniając świadomość użytkowników, ale też dostępność urządzeń korzystających z internetu rzeczy, widać, że jesteśmy dopiero na początku drogi – ocenia Cesare Albrecht, członek zarządu jednego z dużych operatorów komórkowych. – Połączenie i zsynchronizowanie tych urządzeń ze sobą pozwoli na wyraźne polepszenie jakości życia i zmniejszenie konsumpcji energii – wskazuje.

Innym z tematów była gospodarka obiegu zamkniętego. Eksperci podkreślali, że niezbędna jest redukcja zużycia plastiku i stawianie na produkty nadające się do powtórnego przetworzenia. W ten trend wpisuje się jedna z wielkich sieci barów szybkiej obsługi: – Do 2025 roku wszystkie nasze opakowania będą pochodziły z recyklingu, źródeł odnawialnych bądź certyfikowanej produkcji – deklaruje Anna Borys, dyrektor do spraw korporacyjnych. – Wszystkie nasze opakowania na całym świecie będą przetwarzane i poddawane recyklingowi – dodaje.


***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Piotr Firan
Autor materiału reporterskiego: Michał Fedusio
Data emisji: 23.04.2021
Godzina emisji: 14.27

pr

Polecane