Nowy-stary Roger Waters i polski rock progresywny

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Nowy-stary Roger Waters i polski rock progresywny
Roger Waters was the co-founder and frontman of Pink Floyd.Foto: Forum/Image Capital Pictures/Film Stills

W najnowszym, pierwszym o nowej porze, wydaniu "Wieczornego przeglądu myśli" Michał Kirmuć miał dla słuchaczy dużo progresywnych dźwięków. Pojawił się m.in. Roger Waters, który od kilku miesięcy raczy fanów nowymi interpretacjami swoich utworów, a także warte przypomnienia perły z polskiego podwórka od formacji Abraxas i Quidam. 


Posłuchaj

45:49
Progresywny przegląd myśli (Wieczorny przegląd myśli/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Audycję otworzyła solowa kompozycja Rogera Watersa "The Bravery Of Being Out Of Range", która po raz pierwszy pojawiła się na albumie "Amused To Death" z 1992 roku i która niedawno została nagrana na nowo. – Biłem się z myślami, bo miałam poczucie, że Rogera Watersa w "Wieczornym przeglądzie myśli" jest za dużo. No ale skoro kilka dni temu dostaliśmy taką piękną perełkę, musiałem podzielić się tymi dźwiękami – stwierdził Michał Kirmuć.

Roger Waters - The Bravery of Being Out of Range/Roger Waters

Jakiś czas temu, z okazji jubileuszu debiutanckiego albumu inowrocławskiej grupy Quidam, Michał Kirmuć zaprezentował nam "Sanktuarium" w wersji oryginalnej. Tym razem wysłuchaliśmy tego utworu w wersji koncertowej, zarejestrowanej w Muzycznym Studiu im. Agnieszki Osieckiej na krótko przed tym, jak grupę postanowiła opuścić wokalistka Emilia Derkowska.

Sanktuarium / Sanctuary/Quidam – temat


Quidam zagrało w trójkowym studiu w maju 2002 roku, a dwa lata wcześniej na tej samej scenie pojawił się bydgoski neoprogresywny zespół Abraxas. Formacja wykonała wtedy m.in. jeden ze swoich najpopularniejszych utworów pt. "Tarot", który po raz pierwszy ukazał się na albumie "Cykl obraca się. Narodziny, dzieciństwo pełne duszy, uśmiechów niewinnych i zdrady...". Nazwa grupy Abraxas została zaczerpnięta z powieści autorstwa Hermanna Hessego i występującej w niej postaci będącej bóstwem przenikających się wzajemnie sił dobra i zła.

Abraxas - Tarot/Krzysztof A. Świątkowski

Lista utworów: 

1. Roger Waters – "The Bravery Of Being Out Of Range"
2. Roger Waters – "Hey You (live)"
3. Roger Waters – "Another Brick in the Atlantic Wall, Pts. 1-3 (12/12/12: The Concert for Sandy Relieff)"
4. Quidam – "Sanktuarium"

5. Abraxas – "Tarot" (koncert w Trójce, 2000)
6. Tom Waits – "Los Angeles Theme (Another Private Dick)"

***

Tytuł audycji: Wieczorny przegląd myśli
Prowadzi: Michał Kirmuć
Data emisji: 23.02.2021
Godzina emisji: 23.08

kr

Polecane