W drodze na Oscary. Jaka będzie tegoroczna gala?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
W drodze na Oscary. Jaka będzie tegoroczna gala?
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Valeriya Zankovych / Shutterstock.com

Do najważniejszego wydarzenia w świecie filmu, gali wręczenia Oscarów, został zaledwie tydzień. Czego możemy spodziewać się po tegorocznej ceremonii? Jak wyglądają ostatnie przygotowania? 

– Każdego roku gala budzi spore zainteresowanie. Spodziewamy się czerwonego dywanu i pięknych kreacji. Tym razem przygotowania noszą raczej znamiona improwizacji i nikt do końca nie wie, jak będzie wyglądał efekt finalny. Od organizatorów udało mi się dowiedzieć, że ceremonia odbywać będzie się w kilku miejscach równolegle: w Los Angeles, Londynie i Paryżu. Jak w praktyce będzie przebiegać gala, póki co nie wiadomo – relacjonował ze Stanów Zjednoczonych Jan Pachlowski. – Głosowanie jest w fazie końcowej. Dokładnie  9 362 członków Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej, głosuje online, w dwudziestu trzech kategoriach. Proces zakończy się w nocy z wtorku na środę czasu polskiego – dodał korespondent. 

Posłuchaj

4:53
Oscary na ostatniej prostej. Jak wyglądają przygotowania? (Zapraszamy na weekend/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Głosowanie

– Liczba członków Akademii znacząco zwiększyła się w ostatnich latach. Teraz to grupa bardziej zróżnicowana pod względem rasy, płci i kraju pochodzenia. Nie wiadomo, na ile będzie to miało przełożenie w wynikach. Przypomnę, że Oscary mają swoją specyfikę głosowania. W pierwszej fazie głosy oddają jedynie przedstawiciele odpowiednich kategorii, czyli reżyserzy głosują na reżyserów, a kompozytorzy na kompozytorów itd. Dopiero w momencie ogłoszenia nominacji, swoje głosy oddają wszyscy członkowie Akademii. Co ciekawe, preferencje specjalistów nie zawsze pokrywają się z tymi oddanymi w drugiej fazie – tłumaczył Zbigniew Banaś, wykładowca sztuki filmowej na Uniwersytecie Loyola w Chicago.

"

We're kicking off #Oscars Sunday in a big way. Be sure to tune-in on April 25, at 6:30 p.m. ET/3:30 p.m. PT on ABC to see it all live.

Opublikowany przez The Academy Piątek, 16 kwietnia 2021

– Oscary to też występy muzyczne. W tym roku zostały nagrane wcześniej. Aż cztery z pięciu utworów zostały wykonane na dachu budynku Akademii – dodał Jan Pachlowski. 


***

Tytuł audycji: Zapraszamy na weekend
Prowadzi: Piotr Firan
Autor materiału reporterskiego: Jan Pachlowski
Data emisji: 17.04.2021
Godziny emisji: 07.19

zch

 

Polecane