"Adam Bodnar był ślepy na jedno oko". Politycy o wyborze nowego RPO

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

– Był ślepy w kwestiach światopoglądowych. Był wrażliwy tylko na krzywdy środowisk lewackich, proaborcyjnych, feministycznych. Nie zabierał głosu ws. obrońców życia czy fizycznych ataków na księży – wskazywał podczas "Śniadania w Trójce" Jarosław Sellin (PiS). Gośćmi Beaty Michniewicz byli także Piotr Ćwik (Kancelaria Prezydenta RP), Marcin Kierwiński (Platforma Obywatelska) i Krzysztof Gawkowski (Wiosna).

W czwartek Sejm wybrał posła PiS, prawnika Bartłomieja Wróblewskiego na stanowisko RPO. W głosowaniu przepadły kandydatury prawnika Sławomira Patyry i działacza społecznego Piotra Ikonowicza. By Wróblewski mógł objąć urząd rzecznika, jego kandydaturę musi zaakceptować Senat.

Posłuchaj

50:28
Krzysztof Gawkowski: RPO jest dla demokracji tlenem, który daje poczucie sprawiedliwości społecznej (Śniadanie w Trójce)
+
Dodaj do playlisty
+
 
 

– RPO jest dla demokracji tlenem, który daje poczucie sprawiedliwości społecznej, występuje w obronie praw pokrzywdzonych, wskazuje błędy władzy i opiekuje się tymi, którzy nie znajdują w żadnej instytucji państwowej wsparcia – powiedział polityk Lewicy.

wróblewski free 1200 tt (1).jpg
Wróblewski: chcę pokazać, że można stworzyć w Polsce instytucję wewnętrznie spluralizowaną

"Każdy obywatel musi mieć taką instytucję jak RPO"

Piotr Ćwik z Kancelarii Prezydenta wskazywał, że instytucja Rzecznika Praw Obywatelskich jest bardzo potrzebna. Ta funkcja jest bardzo ważna w systemie demokratycznym, co często podkreśla prezydent Andrzej Duda – mówił.

– Dlatego pojawiła się jakiś czas temu nawet propozycja kandydata na RPO ze strony prezydenta Andrzeja Dudy – dodał.

Marcin Kierwiński podkreślał, że "każdy obywatel musi mieć taką instytucję jak RPO, która zapewni mu pomoc, gdy poczuje, że władza działa w sposób niewłaściwy". – Im bardziej władza chce ingerować w nasze życie, tym bardziej potrzebny jest RPO  wyjaśnił.

– RPO to ostatni bastion obrony zwykłego obywatela przed władzą. To, co dzieje się, gdy nie ma takiej instytucji w państwie, pokazał Kafka w książce "Proces" – powiedział.

Najczęściej czytane

Jarosław Sellin mówił, że poczucie świadomości obywatelskiej powinno być zawsze wzmacnianie i to również jeden z obowiązków Rzecznika Praw Obywatelskich.

– RPO to ważny urząd i dobrze, żeby na jego czele stał ktoś lepszy niż Adam Bodnar, który był ślepy na jedno oko – powiedział polityk.

***

Audycja: Śniadanie w Trójce
Prowadzi: Beata Michniewicz
Goście: Jarosław Sellin (Prawo i Sprawiedliwość), Piotr Ćwik (Kancelaria Prezydenta RP), Marcin Kierwiński (Platforma Obywatelska), Krzysztof Gawkowski (Wiosna)
Data emisji: 17.04.2021
Godzina emisji: 9.08

ks/kr

Polecane