Piosenka zamiast kartkówki. Powstaje płyta z utworami o dynastii Piastów

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Piosenka zamiast kartkówki. Powstaje płyta z utworami o dynastii Piastów
Prince Mieszko IFoto: Piotr Mecik/ Forum

Nauka o dynastii Piastów ma szanse przebiegać śpiewająco! Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie przygotowuje płytę zatytułowaną "Piast Superstar". Będzie to album z piosenkami o życiu pierwszych władców Polski oraz o początkach naszego państwa. 

W latach dziewięćdziesiątych płyta T–raperów znad Wisły była często odtwarzana na lekcjach historii. Z pomysłu postanowiło skorzystać Muzeum Początków Państwa Polskiego. Trwają prace nad albumem muzycznym opowiadającym o historii dynastii Piastów.


Posłuchaj

3:11
Płyta z piosenkami o dynastii Piastów i początkach Państwa Polskiego (Trójka do Trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

"Piast Superstar"

– Warstwa muzyczna będzie dosyć skomplikowana. Utwory nie będą opierały się jedynie na prostych brzmieniach. Projekt "Piast Superstar" polega na stworzeniu kilku kompozycji, które traktować będą o życiu pierwszych władców naszego kraju. W roli Mieszka gościnnie wystąpi Gabriel Fleszar. Utwory już powstają. W całość prac zaangażowanych jest wielu muzyków z całego kraju – opowiadał Michał Pilas, edukator muzealny.

T–raperzy Znad Wisły – Mieszko (Oficjalny teledysk) / TraperzyZnadWisły

Dźwięcznie i zapadająco w pamięć 

– Najbardziej podoba mi się pomysł z pieśnią Krzywoustego. Nie będę jednak zdradzał całej tajemnicy. Jestem przekonany, że refreny wszystkich piosenek będą zapadały w pamięć. Mogę to zagwarantować – zapewniał Radosław Mikołajczyk, edukator muzealny. – Płyta ma nawiązywać do albumów koncepcyjnych i rock-opery. Chcemy sentymentalnie podejść także do starszych odbiorców. Wielu z nich pamięta musicale takie jak "Hair". O władcach chcemy opowiadać w podobnych, hipisowsko-rockowych klimatach – dodał Michał Pilas. 

Rodzinna ścieżka zwiedzania cz. 5 - Chrzest Mieszka I / Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie 

Zgodnie z zapowiedziami całość nagrań oraz teledysków do utworów ma być skończona do 30 czerwca 2021 roku. Jak podaje muzeum, kompozycji o życiu Piastów będzie można słuchać już w lipcu. 

*** 

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Autor: Piotr Firan
Autor materiału reporterskiego: Rafał Muniak
Data emisji: 16.03.2021
Godzina emisji: 12.33

zch

 

Polecane