Herbie Hancock i przyjaciele. Urodziny jazzowego herosa

 • Facebook
 • Twitter
 • Wykop
 • Mail
Herbie Hancock i przyjaciele. Urodziny jazzowego herosa
Herbie HancockFoto: Forum / Capital Pictures / Martin Harris

Wybitny pianista i kompozytor, ambasador UNESCO, jeden z największych gigantów w historii jazzu – Herbie Hancock – 12 kwietnia świętował 81. urodziny. To wydanie audycji Piotra Majewskiego było w całości poświęcone geniuszowi czarno-białych klawiszy.

– Wciąż artystycznie aktywny, niestrudzenie kreatywny, muzycznie na czasie. Pełniąc od wielu lat rolę ambasadora jazzu UNESCO, sprawia, że muzyka jazzowa staje się przyjazna i uśmiechnięta nawet dla tych, którzy zawsze od niej stronili – tak zaprezentował Herbiego Hancocka gospodarz "Między dniem a snem".

Legendarny jazzman uchodził za "cudowne dziecko" fortepianu. Nic dziwnego, skoro już jako 11-latek potrafił zagrać wraz z orkiestrą symfoniczną koncert fortepianowy Mozarta. W trakcie imponującej, trwającej ponad 60 lat kariery scenicznej nie ustawał w poszukiwaniu nowych artystycznych ścieżek. Nie stronił od nowinek technologicznych, jako jeden z pierwszych pożenił jazz z elektroniką, a przy tym czerpał inspirację z muzyki etnicznej z różnych zakątków świata.

Herbie Hancock – "Watermelon Man", źródło: YouTube / Classic Mood Experience

Grał z największymi tuzami jazzu, był jednym z członków najsłynniejszego składu kwintetu Milesa Daviesa. Jego twórczość ewoluowała, z czasem zajął się również komponowaniem muzyki filmowej, a w ostatnich latach chętnie podejmuje współpracę z o wiele młodszymi artystami, takimi jak choćby Norah Jones. W audycji Piotra Majewskiego można usłyszeć kilka niezapomnianych utworów Herbiego Hancocka, a przy okazji poznać sporo ciekawych faktów z artystycznego życiorysu tego wybitnego jazzmana.


Posłuchaj

51:23
Jedyny i niepowtarzalny Herbie Hancock (Między dniem a snem/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Lista utworów:

 1. Herbie Hancock – "And What If I Don't"
 2. Herbie Hancock – "Watermelon Man"
 3. Miles Davis – "Seven Steps to Heaven"
 4. Herbie Hancock – "Tell Me a Bedtime Story"
 5. Herbie Hancock – "Hang Up Your Hang Ups"
 6. Herbie Hancock – "Textures"
 7. Herbie Hancock feat. Norah Jones – "Court and Spark"
 8. Norah Jones – "Don't Know Why"

***

Tytuł audycji: Między dniem a snem
Prowadzi: Piotr Majewski
Data emisji: 14.04.2021
Godzina emisji: 23.07

kc

Polecane