Wszystko, co młody audiofil wiedzieć powinien. "Małe Muzeum Fonografii" Roberta Lenerta

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Wszystko, co młody audiofil wiedzieć powinien. "Małe Muzeum Fonografii" Roberta Lenerta
Kolekcja płyt Roberta LenertaFoto: Archiwum prywatne

Jak założyć przeciwwagę na ramię gramofonu? Jak wymienić igłę? W jaki sposób przechowywać i czyścić płyty, by pięknie brzmiały? Odpowiedzi na te i więcej pytań znajdziemy w "Małym Muzeum Fonograficznym" – cyklu, na który składają się kilkuminutowe odcinki poświęcone muzykom, stylom muzycznym i gramofonom właśnie. Akurat ruszyła jego druga seria, o której w prostej i przystępnej formie opowiedział w Trójce sam twórca serii Robert Lenert.

Posłuchaj

8:07
"Małe Muzeum Fonografii" powraca z cyklem dla miłośników "starofonii". Rozmowa z Robertem Lenertem (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Muzyka i technika – to da się połączyć!

Robert Lenert to inżynier z wykształcenia i muzyk z pasji – jest dyrektorem artystycznym Galicja Blues Festival, liderem zespołu Los Agentos, a także szczęśliwym posiadaczem aż 15 500 płyt winylowych, CD, 8-tracków i kaset magnetofonowych oraz 14 gramofonów. Swoją wiedzę przekazywał co środę w kolejnych odcinkach "Małego Muzeum Fonograficznego", które powróciło na popularny serwis wideo po niemal rocznej przerwie. 

Człowiek lubi coś posiadać

W pierwszej serii mogliśmy przyjrzeć się mieszkaniom ludzi kultury i muzyków, a także dowiedzieć się czegoś więcej o popularnych stylach muzycznych. W drugiej Robert Lenert skupia się na technicznych zagadnieniach słuchania muzyki. 

– Teraz mamy czas renesansu płyty winylowej i gramofonów. Sporo młodych osób kupuje sobie gramofon i nie za bardzo wie, jak go podłączyć i ustawić – mówił twórca "Małego Muzeum Fonografii" w "Trójce do trzeciej". – Kilka lat temu młodzi sięgnęli po fizyczne nośniki. Do końca nie wiem, z czego wynika ta moda. Może z sentymentu? Dziś wszystko jest cyfrowe, a człowiek jednak lubi coś posiadać – zastanawia się Robert Lenert.

Robert Lenert i jeden z jego kilkunastu gramofonów   Foto: Wiktor Trybus Robert Lenert i jeden z jego kilkunastu gramofonów Foto: Wiktor Trybus

Powrót do analogowych korzeni

Jak podkreślił rozmówca Piotra Łodeja, młodych widzów jego cyklu interesują przede wszystkim aspekty czysto techniczne. – Doskonale radzą sobie oni z aplikacjami na smartfonach, ale z przekręceniem śrubki, zamontowaniem sprężynki czy wyważeniem ramienia już gorzej – przyznaje. 

Nowy odcinek "Małego Muzeum Fonografii" pojawił się w sieci 14 kwietnia o godz. 15:00 i poświęcony jest metodom ustawiania nowo zakupionego gramofonu. 

Małe Muzeum Fonografii s02e01/Regionalne Centrum Kultur Pogranicza

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Piotr Łodej
Gość: Robert Lenert (dyrektor artystyczny Galicja Blues Festival, lider zespołu Los Agentos, twórca "Małego Muzeum Fonografii")
Data emisji: 14.04.2021
Godzina emisji: 14.29

kr

Polecane