Zamiast wielkiego świata – własny ogródek. Poznajcie hipsteadera!

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Zamiast wielkiego świata – własny ogródek. Poznajcie hipsteadera!
zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay.com/congerdesign

Hipsteader to typowy mieszczuch, który unika jednak szumu dużego miasta i nie interesuje się najnowszymi wydarzeniami. Zamiast tego uprawia pomidory na balkonie, robi meble z palet i piecze chleb. Co wiemy o tej nowej subkulturze, określanej przez kulturoznawców "neohipisami"?

Hipster 1200.jpg
Czy hipsterzy stali się częścią mainstreamu?

Hipsteader, czyli hipster samowystarczalny

Słowo hipsteader stanowi połączenie dwóch angielskich terminów – szerzej znanego hipstera (osoby żyjącej niezależnie od głównego nurtu kultury masowej) oraz homesteadera – kogoś, kto wytwarza żywność i podstawowe produkty ubraniowe tylko na własne potrzeby.

– Ludzie żyjący w tym stylu łączą zainteresowanie slow life z uważnością dotyczącą ekologii i tego wszystkiego, co jest związane z planetą. Tym, co wyróżnia hipsteadera, jest samowystarczalność – wyjaśnia dr Małgorzata Bulaszewska, kulturoznawczymi z Uniwersytetu SWPS.

zdjęcie ilustracyjne Zdjęcie ilustracyjne Foto: Shutterstock.com

Posłuchaj

2:36
Hipsteaderskie życie – na czym polega (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Jakość, nie ilość

O hipsteaderskie nawyki zapytaliśmy samą przedstawicielkę tej nowej subkultury, Wiktorię Górecką– Zamiast iść do sklepu spożywczego, zamawiamy warzywa od konkretnego rolnika. Zamiast iść po chleb, ten chleb pieczemy. Jak to wpływa na życie? Tak, że w grafik wpisujemy, kiedy nastawić zakwas i jak często ten chleb wypiekać. To może być pasja – opisuje. 

– Życie hipsteadera jest przewidywalne w każdym zakresie. Zwykle wie on, o której godzinie wstanie i np. będzie uprawiał gimnastykę. Prowadzi ustalony i uważny tryb życia, skierowany na to, co jest robione, a nie na wykonanie jak największej liczby czynności – dodaje dr Małgorzata Bulaszewska.

Zdjęcie ilustracyjne Zdjęcie ilustracyjne Foto: Shutterstock.com

Posłuchaj

2:29
Slow life, pasja i samowystarczalność (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Subkultura postpandemiczna?

Historia hipsteaderów sięga początków drugiego dziesięciolecia XXI wieku, jednak panująca pandemia sprawiła, że zaczęło być o nich głośniej. – Wchodzimy w swoje pasje i doceniamy czas, którego jest więcej, bo nie dojeżdżamy do pracy – mówi Wiktoria Górecka.  To nie jest trend wywołany samą pandemią – podkreśla.

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Łukasz Ciechański
Autor materiału reporterskiego: Paweł Turski
Data emisji: 13.04.2021
Godziny emisji: 7.18, 7.26

kr

Polecane