Gdzie zaczyna się nieprzeciętność? 

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Gdzie zaczyna się nieprzeciętność? 
Arkadiusz AndrejkowFoto: Adam Golec/mat. pras.

Janis Joplin, Albert Einstein, Alfred Hitchcock czy Diego Maradona: ich życiorysy i umiejętności bardzo się różnią. Łączy ich to, że byli nieprzeciętni. Ale co to tak naprawdę znaczy "być nieprzeciętnym"?

W "Klubie Trójki" spotkaliśmy się z młodymi ludźmi, którzy mają niebanalne zainteresowania i wyjątkowe umiejętności. Z tego powodu można ich określić mianem nieprzeciętnych.


Posłuchaj

54:10
Warto być nieprzeciętnym (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Jedną z takich osób jest Arkadiusz Andrejkow – twórca murali, streetartowiec, autor projektu Cichy Memoriał, zwycięzca zeszłorocznej edycji Plebiscytu "Nieprzeciętni", organizowanego przez radiową Czwórkę. Maluje obrazy inspirowane starymi fotografiami dawnych mieszkańców podkarpackich wsi. Swoimi pracami zmienia wizualne oblicze ok. 40 stodół i szop rocznie. Tworzy z szacunkiem do bieszczadzkiej przyrody, traktując ją jako bardzo ważny element kompozycji swoich realizacji.

Nieprzeciętni 2021  więcej o plebiscycie radiowej Czwórki >>>

– To nietypowe miejsca: ukryte, schowane. Na co dzień dany mural widzi gospodarz, jego rodzina czy sąsiedzi. Starałem się uciec od typowego myślenia o streetarcie, tworzenia murali w centrach miast czy miejscach, w których na co dzień może widzieć je nawet kilka tysięcy osób. Stąd też nazwa projektu: Cichy Memoriał – opisywał gość Jakuba Jamrozka. – Historie, które przedstawiam na muralach, mają wymiar mikro. Osoby, które maluję, często znane są tylko w małym gronie, a warto pokazać tych, którzy są pomijani przez główny nurt historii – dodawał Arkadiusz Andrejkow. 

Cichy Memoriał 2020. Murale na stodołach / Arkadiusz Andrejkow

W audycji usłyszeliśmy także innych nieprzeciętnych. Mirek Urban – psycholog, pedagog cyrku, żongler – podkreślał, że w Polsce nie brakuje osób wyjątkowo uzdolnionych, zaangażowanych społecznie. Z kolei Przemek Kaca – pedagog, który resocjalizuje młodzież przez muzykę – opowiadał, w jaki sposób kultura hiphopowa może pomagać w wyrażaniu siebie i budowaniu własnej tożsamości. Natomiast Dominika 333 Orlik – zawodniczka enduro i karpiarka – zaznaczyła, że jednym z najmilszych komplementów, jakie słyszała pod swoim adresem, dotyczył tego, że jest nietypowa.

333majGaz / Dominika 333 Orlik / Spain 2016 / dominika333orlik

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Jakub Jamrozek
Data emisji: 13.04.2021
Godzina emisji: 22.05

Polecane